m systéme rásť starobné dôchodky.
„Pri pätnásťtisícovom plate, keď budú pracujúci odvádzať čo i len desaťpercentné odvody na vlastné kapitalizačné účty, za štyridsať rokov si nasporia toľko, aby mali deväťnásťtisícové dôchodky,“ povedal Kaník. Tento dôchodok bude po zohľadnení predpokladanej inflácie 2,5 % ročne zodpovedať dnešným 12 500 korunám, čo je dvojnásobok súčasného dôchodku.
Či štát naozaj umožní mladým pracujúcim, aby si odkladali na vlastné dôchodkové účty až desať percent zo svojich platov, sa ešte nevie. Ak to aj Kaníkov rezort navrhne, konečné percento bude závisieť od hlasovania vo vláde a parlamente.
Pri desaťpercentných odvodoch do súkromných penzijných fondov by po reforme prúdila do starého dôchodkového systému len polovica dnešných príjmov a štát by musel hľadať peniaze na uživenie súčasných dôchodcov niekde inde.
Tím, ktorý je zodpovedný za prípravu penzijnej reformy, navrhuje, aby sa tento deficit vo verejnom dôchodkovom fonde vykryl z privatizačných príjmov za štátne podniky. Na špeciálnom účte v Národnej banke Slovenska už dnes leží 65 miliárd korún (denominovaných v eurách) za trojpercentný ročný úrok. Onedlho by mali na ‘reformátorský‘ účet štátu pribudnúť ďalšie desiatky miliárd za predaj štátnych elektrární a troch rozvodných energetických závodov. (tv)