. Neraz sa to však dialo aj proti ich vôli.
V Prešove sa v centre komunálneho diania nechtiac ocitol český veľvyslanec Rudolf Slánský a v Piešťanoch veľvyslanec Veľkej Británie Ric Todd.
Prešovský primátor Juraj Kopčák, ktorý opäť kandiduje, požiadal veľvyslanca Slánskeho, aby o ňom prehovoril v pripravovanom medailóniku. „Nemal som dôvod, prečo by som o ňom nepovedal pár pozitívnych slov. Prečo to použili vo volebnej kampani, neviem. Bolo to mimo mňa a je mi to veľmi ľúto,“ povedal SME diplomat. Dodal, že Kopčák sa mu už listom ospravedlnil s tým, že sa to nestalo jeho vinou.
V Piešťanoch kandidát na primátora Miloš Krúpa zase využil fotografie s britským veľvyslancom Ricom Toddom a šéfkou daňového riaditeľstva Máriou Machovou na svoju kampaň v piešťanských regionálnych novinách. Todd i Machová sa od podpory Krúpu dištancovali.
Todd sa v Piešťanoch zúčastnil na výstave a počas recepcie sa s ním viacero ľudí vyfotografovalo. Britské veľvyslanectvo tvrdí, že rozhovory s ktorýmkoľvek kandidátom na primátora zachytené na fotografiách nie sú dôkazom, že „veľvyslanec osobne alebo v zastúpení britskej vlády podporuje alebo schvaľuje kandidatúru daného kandidáta“.
Krúpa kandiduje za koalíciu ANO, Smer, HZDS, HZD a SNS. Nie je členom žiadnej z týchto strán. Na funkciu primátora ho však navrhovala Ruskova ANO. Krajský šéf ANO Martin Cifra nám odporučil osloviť samotného Krúpu. Ten odmietol čokoľvek povedať. Vypočul si našu otázku a zložil telefón.
Známe osobnosti využil na svoju kampaň aj kandidát na primátora Bratislavy Juraj Stern. Má podporu herca Ladislava Chudíka, operného speváka Petra Dvorského či bývalého vicekancelára Rakúska a bývalého vicestarostu Viedne Erharda Buseka. „Myslíte si, že by som si dovolil niečo také?“ odpovedal Stern na otázku, či má súhlas spomenutých osobností. „Oni sami prejavili ochotu, prečo by som to neprijal? Sú to mienkotvorní ľudia, ktorí dokážu osloviť ďalších ľudí. Vnímam to ako pozitívum,“ povedal Stern.
Sociologička Ľudmila Benkovičová si myslí, že využitie známych osobností v kampani môže kandidátom pomôcť: „Pozitívny imidž je pre kandidáta veľmi dôležitý. Získava ho, aj keď ukazuje, že sa pozná a stýka s dôležitými a významnými osobnosťami, ktoré majú v spoločnosti pozitívnu pozíciu.“ Podľa Benkovičovej sa tento princíp preniesol do komunálnej politiky z parlamentnej kampane, keď sa predstavitelia politických strán prezentovali s politikmi z „veľkého sveta“.
(sp)
Čo sa objavilo pred voľbami* V Kútoch necelé dva týždne pred voľbami pribudli nové autobusové zastávky. Prvýkrát je v obci inštalované vianočné osvetlenie.
* V Kežmarku zrekonštruovali budovu mestského úradu v centre mesta, kde sídli mestské zastupiteľstvo spolu s primátorom. Boli vymenené okná, obnovená fasáda.
* V Kremnici sa pár dní pred voľbami predĺžila pešia zóna, o ktorej sa položartom hovorí, že je najkratšia na svete, a pribudlo aj efektné osvetlenie.
* Zvolenský primátor sa postaral o rekonštrukciu námestia, ktorá však vyvolala množstvo sporov, pretože v centre vyrúbali veľa stromov.
* V Bratislave uprostred novembra vymenili na Klobučníckej ulici asfalt za mačacie hlavy.
* V Žiline spustili začiatkom novembra novú trolejbusovú linku na sídlisko Hájik. V novembri tam odovzdali 47 nových nájomných bytov. Zrekonštruovali Farské schody a v niektorých prímestských častiach začali budovať kanalizáciu. (r)