Starostov a poslancov bude menej – budú mať však viac právomocí

BRATISLAVA - V piatok a sobotu si občania v 2738 obciach a 138 mestách zvolia starostov, primátorov a poslancov do miestnych zastupiteľstiev.


Starosta Starého mesta sa snažil Bratislavčanov presvedčiť, že by bol dobrým primátorom. Na poslednú chvíľu pribudla ďalšia vydláždená ulica.


Komunálne voľby sa konajú len pár mesiacov po parlamentných a voliť chodí spravidla menej ľudí. „Ľudia majú pocit, že o nič nejde. Viac ich zaujíma veľká politika,“ myslí si bývalý vládny splnomocnenec na reformu verejnej správy Viktor Nižňanský. Predpokladá, že účasť bude o čosi nižšia než pred štyrmi rokmi, keď volilo takmer 54 percent voličov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komunálne voľby majú iné pravidlá ako parlamentné. Politologička Soňa Szomolányiová hovorí, že sú viac o osobnostiach ako o politických stranách. „Dôležitá je veľkosť sídla - čím menšia obec, tým menej rozhodujúca je stranícka voľba,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Aj preto vznikajú na miestnej úrovni zvláštne spojenia strán. V Tornali vznikla koalícia ANO-DS-HZDS-KDH-ROI-SDKÚ-SDĽ-Smer-SNS, v Michalovciach KDH-SDĽ-DÚ-SZS-HZD-ANO, v Rožňave v boji o primátora zasa spojili svoje sily SDKÚ-Smer-HZDS-ANO-PSNS.

Štýl predvolebnej kampane závisí od veľkosti sídla - od osobných stretnutí cez letáky až po masívnu podporu od osobností spoločenského života. Starostovia a primátori, ktorí kandidujú opätovne, sa ešte na poslednú chvíľu snažia narýchlo skrášliť miesta, ktorým štyri roky vládli.

Na nových či staronových starostov budú čakať nové právomoci, ktoré v rámci reformy verejnej správy prejdú na obce. Vyrovnať sa s nimi budú musieť ani nie mesiac po svojom nástupe. Od 1. januára budú rozhodovať o poskytovaní opatrovateľskej služby aj o udeľovaní stavebných povolení. Právomoci však budú preberať v čase, keď pre nedostatok peňazí obce často nie sú schopné plniť ani dnešné úlohy. „Bude to veľmi ‘zaujímavý‘ rok,“ ťažká si predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.

SkryťVypnúť reklamu

Po týchto komunálnych voľbách by malo na základe zákona ubudnúť okolo 15-tisíc miestnych volených predstaviteľov - dnes je na Slovensku približne 40-tisíc poslancov, starostov a primátorov.

Objavili sa aj obavy, že by komunálne voľby mohli byť zmanipulované. Nezávislí kandidáti, ktorí nemôžu delegovať svojich zástupcov do volebných komisií, sa obávajú manipulácie volieb terajšími starostami, ktorí neraz opätovne kandidujú. Obrátili sa preto na mimovládnu organizáciu Občianske oko. „Chýbajúci počet členov komisie doplní starosta, a to možno aj niekým zo svojej rodiny,“ tvrdí aktivista Peter Novotný. Nezávislým kandidátom radí, aby svojich zástupcov delegovali ako pozorovateľov do okrskových komisií. Pozorovatelia by mali požiadať, aby mohli zotrvať v miestnosti aj pri sčítavaní hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky volieb zverejní Ústredná volebná komisia pravdepodobne v nedeľu popoludní. (joč)

Voľby v číslach* Príprava na komunálne voľby stála doteraz 100 miliónov korún. Financie vo forme preddavkov boli použité najmä na zabezpečenie činnosti volebných komisií. Celkovo na komunálne voľby vyčlenila vláda 224 miliónov korún, z toho 89 miliónov pre ministerstvo vnútra a 35 miliónov pre Štatistický úrad.

* Voliť sa bude v 2863 obciach, počet voličov by mal byť 4,2 milióna.

* Na voľby do orgánov samosprávy obcí bolo vytvorených 5883 volebných okrskov a vytlačených 8 863 000 hlasovacích lístkov, takmer 5,5 milióna z nich má formát A5. Tlač lístkov pre obce s viac ako 600 voličmi sa uskutočnila centrálne, v obciach s nižším počtom voličov ju zabezpečovali okresné úrady. Tlač a distribúcia lístkov by mala vyjsť zhruba na 23 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

* K dispozícii bude 5786 požičaných mobilných telefónov s 500-korunovým kreditom. Časť okrskových volebných komisií a obcí využije pevné linky.

* V prípade nejasností môžu občania zavolať až do 7. decembra do 14.00 na infolinku 02/48 59 20 20. (sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu