Dallas Mavericks v NBA sú ako New York Rangers v NHL. Suverénne najbohatší. Lenže kým newyorskí jazdci už pár rokov za sebou nedokázali preraziť do play off o Stanley Cup, Dallas sa z roka na rok zlepšuje. A, samozrejme, s účasťou vo vyraďovacích bojoch nebude mať problém.
Hrať v play off je totiž doslova povinnosťou tímu, ktorého majiteľom je od 14. januára 2000 multimiliardár Marc Cuban. Svedčí o tom i štart do tejto sezóny. Mavericks zvíťazili v štrnástich zápasoch, čím sa dopracovali k tretiemu najlepšiemu štartu v histórii NBA. V sezóne 1957/58 zvíťazil Boston Celtics v prvých štrnástich stretnutiach, v sezóne 1993/94 raketovo, s pätnástimi víťazstvami, odštartovali sezónu Houston Rockets, čím vyrovnali rekord Washingtonu Capitols zo sezóny 1948/49.
Minulý týždeň na Deň vďakyvzdania prehral Dallas na palubovke Indiany 98:110. Svoj deň nemal najmä nemecký krídelník Dirk Nowitzki, ktorý premenil z dvadsiatich pokusov z hry iba štyri a nazbieral len 17 bodov. Darilo sa iba rozohrávačovi Stevovi Nashovi, ten nastrieľal nadpriemerných 29 bodov. „Je jasné, že Dallas chcel prepísať históriu. V našom tíme sme však boli všetci proti tomu, aby sa tak stalo práve proti nám,“ naznačil po zápase odhodlanie Indiany krídelník Ron Artest.
Napriek prehre ostáva Dallas najväčším favoritom základnej časti súťaže i následnej play off.
Neskutočné možnosti zabezpečuje mužstvu kontroverzný americký multimiliardár Marc Cuban. Azda najlepšie ho vystihuje prezývka Crazy, šialené sú aj podmienky hráčov. Basketbalové hviezdy Dallasu sa na zápasy presúvajú súkromným Boeingom 757. Jeho interiér bol úplne prebudovaný, kvalitatívne na úroveň prvej triedy, a tak mužstvo, realizačný tím i novinári cestujú v absolútnom pohodlí. Cuban boeingom nelieta, cestuje najrýchlejším malým dopravným lietadlom na svete - Gulf Stream 5. Vydražil ho v aukcii na internete, zaplatil zaň 41 miliónov dolárov, čo je rekordná suma on-line dražieb.
Pohodlie ponúka aj hala, v ktorej hrávajú Mavericks (ale i hokejoví Dallas Stars) domáce zápasy. American Airlines Center otvorili v júli minulého roka a je označovaná za najlepšie vybavenú viacúčelovú halu v USA. Náklady na jej výstavbu sa vyšplhali k 420 miliónom dolárov. American Airlines Center je vraj taká veľká, že hosťujúce tímy musia na to, aby trafili do vlastnej šatne, používať mapku. Aj tak vraj často poblúdia, a tak ich najmä v minulej sezóne preventívne sprevádzali Cubanovi ľudia. Horšie je to s divákmi, ktorí za vstupenku na zápas Mavericks zaplatia od 40 do 490 USD, tých nemá kto sprevádzať.
Šatne hosťujúceho tímu svietia luxusom a eleganciou, nevyrovnajú sa však šatniam pre Mavericks. Každý hráč má k dispozícii stojan s výstupom pre PlayStation, prehrávačom DVD, slúchadlami a monitorom-televízorom. V ďalšej časti arény má každý hráč v boxoch pripravené šaty na rôzne príležitosti. Bežné oblečenie, slávnostné a športové. Všetko, samozrejme, ušité na mieru. A to isté platí i o topánkach a ponožkách.
MOJMÍR STAŠKO