BRATISLAVA – V Bratislavskom kraji sa na kúpanie využíva deväť štrkoviskových jazier. Dobrú kvalitu vody majú Zlaté piesky v Bratislave a Slnečné jazerá v Senci. Od júna má povolenie na prevádzku jazero Kuchajda, hygienici však po minuloročnom výskyte jedovatého sinicového vodného kvetu očakávajú, že sa objaví aj tento rok. Vlani mali problémy s vodou aj v Plaveckom Štvrtku a Jakubove, nemajú však prevádzkovateľa.
V Banskobystrickom kraji je 13 prírodných rekreačných lokalít. Banské jazerá v okresoch Banská Štiavnica a Žarnovica sú bez prevádzkovateľa, podľa hygienikov ich kvalita vody vyhovuje na kúpanie. Sinice sú každoročne vo vodných nádržiach Môťová a Ľadovo. Od júla sa bude dať kúpať aj v nádržiach Ružiná a Kurinec, od júna má povolenie Teplý Vrch. Väčšina nádrží v Trnavskom kraji nemá prevádzkovateľa, obyvatelia ich však aj tak využívajú. Hygienici varujú pred kúpaním v Kráľovej nad Váhom. Lokality s organizovanou rekreáciou Kunov a Šaštín-Stráže povolenie dostali.
Problémy s mikrobiologickými organizmami má Zemplínska šírava, jej prevádzkovatelia ešte nepožiadali o povolenie prevádzky. Jazero Čaňa má každý rok problémy so sinicami, podobne aj nádrž Jazero v Košiciach. V Prešovskom kraji má zatiaľ povolenie iba nádrž Delňa. Dobre pripravený je Trenčiansky kraj, ktorého sedem nádrží má podľa hygienikov kvalitnú vodu.
Spomedzi kúpalísk je dočasne uzavretá krytá plaváreň Novoker v Lučenci. Bratislavské kúpaliská zatiaľ o povolenie nepožiadali, s výnimkou troch, ktoré sú už v prevádzke. Od januára skončila činnosť krytá plaváreň v Krompachoch a kúpalisko Oravice v okrese Tvrdošín. Na začiatok sezóny zatiaľ nie je pripravené kúpalisko Čeľadince pri Topoľčanoch. Nedostupné sú kúpaliská v Dubnici nad Váhom a v Handlovej. Nevyhovujúca voda bola príčinou uzavretia kúpaliska Vincov les v Sládkovičove. (sita)
Kde hrozí nezdravá voda
Kuchajda
Plavecký Štvrtok
Jakubov
Môťová
Ľadovo
Kráľová nad Váhom
Šírava
Čaňa
Jazero