Paríž/Brusel 3. decembra (TASR) Ministri spravodlivosti členských krajín Európskej únie po 2,5 roka napätých rokovaní napokon jednomyseľne a na všeobecné prekvapenie definovali spoločné pravidlá, ktorými sa skončia dlhé súdne spory o dieťa medzi rozvedenými, alebo už spolu nežijúcimi manželmi z dvoch krajín únie. Ministri prijali rozhodnutie s nádejou, že každému dieťaťu sa zaručí právo udržiavať osobné vzťahy a priame kontakty s oboma rodičmi, uvádza v dnešnom čísle denník Libération.
Predstavitelia členských krajín EÚ majú niekedy aj dobré nápady, čo sa prejavilo definovaním spoločných pravidiel s cieľom predchádzať únosom detí jedným z bývalých partnerov do druhej krajiny, komentoval denník.
Odborníci predpokladajú, že cezhraničných sporov o výchovu dieťaťa je ročne niekoľko stovák, aj keď oficiálne štatistiky o tom neexistujú. Tento jav však narastá, lebo manželstiev dvoch ľudí z rôznych európskych krajín je stále viac. Napríklad Francúzsko v danej problematike má skúsenosti s Nemeckom. Obe krajiny majú rozdielne právne koncepcie týkajúce sa rodiny.
Dohoda, ktorú minulý piatok uzatvorili ministri spravodlivosti európskej pätnástky, má skoncovať s konfliktom kompetencií medzi súdmi - v krajine pôvodu (kde dieťa žilo pred únosom) a krajine príchodu (kam sa dostalo po únose). Zároveň sa dohodou má predchádzať protirečiacim rozhodnutiam a zdĺhavým procedúram. Od 1. júla 2004 bude mať v rozhodovaní posledné slovo súd v krajine pôvodu. Súd v krajine príchodu však bude môcť rozhodnúť v prípade, ak by mohlo dôjsť k ohrozeniu dieťaťa, napríklad domácim násilím.
Na žiadosť severských krajín sa ráta aj s vyjadrením dieťaťa. Ministri napokon prijali rozhodnutie, ktorým sa kladie záujem dieťaťa nadovšetko, pripojil Libération názor komisára EÚ pre spravodlivosť a vnútro Antonia Vitorina.