
Minister a jeho zlozvyk – fajčenie. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Za deň pobytu v nemocnici zaplatí pacient 60 korún. Zrejme od januára bude platiť 30 korún za stravu a 30 korún za „hotelové služby“ – bielizeň, upratovanie, pranie. Za každý recept zaplatí dvadsať korún. Tridsať korún bude stáť každá návšteva u špecialistu v ambulancii – kožného, očného, neurológa, krčného lekára a podobne. Hovorí to poslanecký návrh zákona.
Platiť sa bude za všetky zubné ošetrenia a prehliadky. Za poplatok budú nielen potvrdenia od lekára pre prihlášku na školu, autoškolu a podobne, ale aj za potvrdenia, ktoré žiadateľ potrebuje pre posudky zdravotnej spôsobilosti a vybavenie sociálnych dávok.
Pôvodne chcel viac
Pôvodne minister Zajac ohlasoval poplatky za stravu 30 až 50 korún a za pobyt v nemocnici okolo stovky. Pre zníženie na tridsať korún sa rozhodol po „negatívnej medializácii“.
Podľa jeho filozofie tieto poplatky nemajú byť len zdrojom príjmov, ale predovšetkým motiváciou pre pacienta – ak si priplatí čo len symbolickú sumu, bude požadovať kvalitné služby a nebude mať chuť podplácať. Poisťovňa môže poplatky preplatiť občanovi, ktorý je v zlej sociálnej situácii.
Novým prvkom je poplatok 30 korún za návštevu ambulancie lekára sekundárnej zdravotnej starostlivosti. Má odradiť ľudí, ktorí príliš často a nie vždy odôvodnene chodia k lekárovi, a takmer vždy odídu s receptom.
Menej preplácaných liekov
Návrh zákona tiež zužuje počet skupín liekov, v ktorých aspoň jeden musí byť plne preplácaný poisťovňou, z doterajších 220 na 116. „Pripravuje to podmienky na zmenu kategorizácie liekov a liečebného poriadku v oblasti liekov,“ povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Tomáš Szalay.
Zákon predkladajú poslanci
Zákon o zdravotnej starostlivosti predkladajú do parlamentu poslanci ANO Peter Biroš a Ján Drgonec. Mení všetky najdôležitejšie doterajšie zdravotnícke normy – zákon o zdravotnej starostlivosti, zdravotnom poistení aj liečebný poriadok. Je krokom v sérii reforiem ministra Rudolfa Zajaca, ktorého filozofiou je zmenšenie rozsahu výkonov hradených zo základného povinného poistenia.
Zákon vytvára kategóriu služieb, na ktoré sa bude možné zmluvne pripoistiť, a tých, ktoré bude plne hradiť pacient. Na budúci rok by naň malo nadväzovať viacero ďalších zdravotníckych zákonov.
Nie všetci špecialisti sú však z poplatku 30 korún za návštevu nadšení. „Z tých 30 korún bude 20 pre poisťovňu. Prečo my máme byť vyberačmi poplatku pre poisťovňu? Zdá sa mi to potupné, aby som vyberala vstupné, mala pokladničku a rozmieňala drobné. Malo by sa to riešiť ináč,“ hovorí oftalmologička Silvia Frankovská.
Poisťovne zatiaľ nevedia, ako budú vyzerať ich balíky pripoistenia. Dnes jednu poisťovňu od druhej odlišujú len drobnosti – vstupenky na plaváreň alebo častejšia preventívna prehliadka. Minister chce, aby sa v budúcnosti správali ako komerčné poisťovne a o poistencov súťažili aj službami v pripoistení.
„Zákon študujeme. Je to ešte len poslanecký návrh, uvidíme, ako sa schváli,“ hovorí Eva Andrejčáková, ekonomická námestníčka Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Poisťovne ešte nevedia
„Ešte je skoro. Predpokladáme však, že určite nezačne celý platiť od januára, pretože sú v ňom zásadné zmeny, ktoré nebude možné zrealizovať. Zúženie liečebného poriadku spôsobí, že poisťovne budú môcť vytvárať nejaké rezervy, ktoré budú slúžiť ako portfólio na pripoistenie. Sú to však všetko len odhady, budú potrebné presné prepočty,“ povedal Dušan Zaťko, riaditeľ odboru ekonomiky Spoločnej zdravotnej poisťovne.
Dvadsať korún za recept, z ktorých 18 dostane poisťovňa, ju podľa neho nevytrhne. „Zaplatíme penalizačné faktúry lekárňam,“ hovorí. Nevidí však účel poplatku u špecialistov. „Tieto peniaze by mali radšej zostať ambulancii.“
Zubári: Je to krok späť
Nespokojní sú zubní lekári. Zrušenie akéhokoľvek preplácania výkonov zo základného poistenia považujú za krok späť. Pred rokom 2000, kým bolo preplácané všetko, bola návštevnosť v stomatologických ambulanciách 40 percent. „Dnes máme 85- až 90-percentnú návštevnosť. Najmä dospelí si uvedomili, že orálne zdravie niečo stojí, že sa oplatí chodiť pravidelne na prehliadky. Týchto pacientov zase stratíme,“ hovorí Marián Králik, člen centrálnej rady Slovenskej komory zubných lekárov. Systém, ktorý funguje posledné dva roky – časť stomatológie platí štát, časť sám pacient – podľa neho pozitívne hodnotí aj Európska únia. „Minister hovorí, že treba zachraňovať tých, ktorí zomierajú na infarkty a že im netreba platiť zuby. Potom možno rovnako povedať – nech ľudia zdravo žijú, nefajčia, a nebudú mať infarkty,“ hovorí.
Zmena je podľa neho pripravovaná príliš náhlivo. „Nie všetci to hneď pochopia, že sa musia pripoistiť, a či sa majú pripoistiť na zuby, okuliare alebo telovýchovné lekárstvo. Treba tu najprv vytvoriť podmienky, urobiť masívnu kampaň, pripraviť lekárov, občanov,“ hovorí Králik.