25. novembraNávrat Slovenska medzi spoločenstvo demokratických krajín vyzdvihla počas sobotnej slávnostnej večeri v hoteli Carlton v Bratislave pri príležitosti pozvania SR na vstup do NATO bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrigh
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
tová.
Komunistická strana Slovenska bude v Národnej rade SR iniciovať diskusiu o vyhlásení referenda o vstupe Slovenska do NATO. Ak referendum nebude priechodné v parlamente, KSS zozbiera 350 000 podpisov, aby sa ľudové hlasovanie uskutočnilo z vôle občanov.
Vyhlásenie hláv štátov a vlád krajín Vilniuskej desiatky o podpore prípadného útoku na Irak, ktoré bolo prijaté na pražskom summite NATO nie je tajné a nie je právne záväzné. "Ide o štandardné politické vyhlásenie, z ktorého nevyplývajú žiadne právne záväzky. Nejde o žiaden tajný dokument, ako to interpretovali v priebehu uplynulých dní niektoré médiá," uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA v pondelok poskytol Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.
Za svojvoľný a neuveriteľný akt označila v nedeľnej diskusnej relácií TV JOJ Sedmička podpredsedníčka Smeru Monika Beňová podpis predsedu vlády Mikuláša Dzurindu pod vyhlásenie krajín Vilniuskej skupiny o Iraku. Podľa nej premiér nemal na tento krok legitímny mandát.
Do Bagdadu v pondelok priletela zo základne na Cypre prvá skupina zbrojných inšpektorov, ktorí budú v Iraku na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov hľadať poznatky o prípadnej prítomnosti zbraní hromadného ničenia. V prvej skupine sa nachádza jedenásť členov Verifikačnej a inšpekčnej komisie OSN a šesť expertov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Inšpekcie by sa mali začať v stredu.
Čečenský povstalecký veliteľ Šamil Basajev požiadal v otvorenom liste lídrov členských krajín Severoatlantickej aliancie, aby presvedčili predstaviteľov Ruska o nevyhnutnosti stiahnutia svojich vojsk z Čečenska. Zároveň pohrozil novými útokmi na ruské strategické ciele.
26. novembra
Premiér Mikuláš Dzurinda v utorok poďakoval veľvyslancom členských krajín Severoatlantickej aliancie akreditovaným v SR za podporu Slovenska na ceste do NATO.
Médiá v posledných dňoch príliš dramatizujú otázky súvisiace s podporou prípadného útoku na Irak, myslí si premiér Mikuláš Dzurinda. "Nemýľme si politické vyhlásenia s konkrétnymi rozhodnutiami," povedal v utorok po stretnutí s veľvyslancami členských krajín Severoatlantickej aliancie akreditovanými v SR v súvislosti s vyhlásením krajín Vilniuskej desiatky, podľa ktorého sú krajiny V10 pripravené "prispieť do medzinárodnej koalície na odzbrojenie Iraku". "Niekedy si zistím v médiách, že deklarácia V10 je pomaly vysielanie vojsk do Iraku, čo je totálny nezmysel," dodal Dzurinda. Premiérovi sa nepáči, keď sa ho stále pýtajú, či Slovensko nie je príliš proamerické: "Ak sa niekomu zdá, že sme proamerickí, tak položím rečnícku otázku: Kto je lídrom demokratického sveta? Kto nesie na svojich pleciach najväčšiu politickú, ekonomickú a materiálnu zodpovednosť za riešenie takej alebo onakej krízy? Nehanbime sa povedať, že lídrom demokratického sveta sú Spojené štáty. Preto hovorievam, že chceme byť silným spojencom Spojených štátov."
Slovenská republika je v otázke podpory prípadného útoku na Irak v ťažkej pozícii. Pre agentúru SITA to v utorok po stretnutí premiéra Mikuláša Dzurindu s veľvyslancami členských krajín NATO povedala veľvyslankyňa Nemeckej spolkovej republiky v SR Uta-Maria Mayer-Schalburgová. "Ak mám byť úprimná, neviem, či vôbec existuje jasná pozícia Slovenska v tejto otázke. Poznám len deklaráciu krajín Vilniuskej desiatky, ktorá je veľmi proamerická. Európa a zvlášť Nemecko má na túto vec možno iný názor. Slovensko však skúša nájsť svoju cestu medzi týmito dvoma pozíciami najdiplomatickejšie ako je to možné," tvrdí nemecká veľvyslankyňa.
27. novembra
Konzultácie o vstupe do Severoatlantickej aliancie s viacerými pozvanými krajinami sa uskutočnia už začiatkom decembra. Slovensko by malo za december absolvovať sériu aspoň dvoch kôl, pričom prvé sa za účasti štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Ivana Korčoka uskutoční už 9. decembra.
Generálovi Milanovi Cerovskému sa v stredu skončilo štvorročné funkčné obdobie na poste náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Až do vymenovania nového náčelníka bude na tomto poste zástupca náčelníka GŠ genmjr. Peter Novotňák.
Zbrojní inšpektori, ktorí majú v Iraku na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov hľadať poznatky o prípadnej prítomnosti zbraní hromadného ničenia začali v stredu svoju prácu.
28. novembra
Prvý deň práce zbrojných inšpektorov v Iraku prebehol bez problémov. Inšpektori, ktorí majú v Iraku na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov získavať informácie o prípadnej prítomnosti zbraní hromadného ničenia, si pochvaľujú spoluprácu zo strany irackých predstaviteľov. "Mohli sme uskutočniť všetky plánované aktivity. Ako ste mohli vidieť, miesta (ktoré chceli inšpektori navštíviť) boli okamžite dostupné. To je dobrý signál. Je to konzistentné so záväzkami, ktoré sme (z irackej strany) počuli," uviedol v stredu večer vedúci tímu Verifikačnej a inšpekčnej komisie OSN Dimitri Perricos.
29. novembra
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie George Robertson v piatok odcestoval na oficiálnu návštevu Albánska a Macedónska. Ako agentúru SITA informoval Úrad NATO pre informácie a tlač, cieľom jeho cesty je prediskutovať s albánskymi a macedónskymi predstaviteľmi výsledky pražského summitu a povzbudiť obidve krajiny k pokračovaniu v prípravách na členstvo v NATO.
Americký prezident George Bush vo štvrtok odsúdil najnovšie teroristické útoky na izraelské ciele v Keni a v Izraeli. "Dnešné útoky ukazujú, že nepriatelia mieru sú naďalej odhodlaní páchať hrozné zločiny. Tí, čo túžia po mieri, musia robiť všetko pre to, aby rozložili infraštruktúru teroru. Spojené štáty spolu so svojimi spojencami sú naďalej odhodlané bojovať proti terorizmu a proti pôvodcom takýchto hyenistických činov," píš sa v Bushovom stanovisku.
Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov je znepokojený ruským plánom zatvoriť utečenecké tábory v Ingušsku, kde sa zdržiavajú desaťtisíce Čečenov. V piatok UNHCR vyzval Ruskú federáciu, aby si tento krok ešte rozmyslela.