Skúsenosti záchranárov sú ale také, že iba jeden z desiatich sa snaží podať prvú pomoc a aj z nich málokto naozaj vie, čo robiť. „U nás stále pretrváva mýtus - radšej neurobím nič, aby som náhodou neublížil,“ hovorí dlhoročný záchranár Viliam Dobiáš.
* S kurzom prvej pomoci sa stretol každý už na základnej škole, ale málokto si z toho zapamätá viac než ako obviazať hlavu. V autoškole sa často len premietne starý film. „S vodičským preukazom mladý človek akoby dostával zbrojný pas. Prvá pomoc by mala byť na školách vyučovaná ako samostatný predmet, ale to by sa musel zmeniť postoj ľudí,“ hovorí doktor Karol Kálig, prednosta kliniky anestéziológie a resuscitačnej medicíny Fakultnej medicíny v Bratislave.
* Od nového roku začne fungovať nová telefónna linka, tzv. „doktor na telefóne“. Túto službu chce spustiť Nadácia Reťaz života - Spoločne proti zbytočnej smrti, založená záchranármi, inštruktormi prvej pomoci a lekármi. „Ide o akúsi obdobu linky dôvery. 24 hodín denne bude k dispozícii telefónne číslo, na ktorom občan dostane informáciu, ako má postupovať, keď sa stane svedkom náhlej príhody,“ hovorí doktor Karol Kálig, jeden z autorov myšlienky.
* K projektu nadácie Reťaz života patrí aj nová zábavno-súťažná relácia Ozlomkrky na STV. Málokedy však súťažiaci vedia odpovedať, spravidla len hádajú z troch možností. Viete napríklad, čo robiť, keď alergika uštipne včela? Treba mu ranu vypáliť cigaretou, vysať, alebo potrieť medom?“ Správna odpoveď - vypáliť cigaretou, pretože vysoká teplota ničí včelí jed.
(mar, sr)