Najjasnejšiu odpoveď dáva jej šéf Mikuláš Dzurinda. Minulý týždeň sa opäť prihlásil k línii orientovanej na Spojené štáty americké. „Kto nesie na svojich pleciach najväčšiu politickú, ekonomickú a materiálnu zodpovednosť za riešenie takej alebo onakej krízy? Nehanbime sa povedať, že lídrom demokratického sveta sú Spojené štáty. Preto hovorievam, že chceme byť silným spojencom Spojených štátov.“
Slovenská zahraničná politika by sa mala diať podľa vzorca Európa plus Amerika, a nie Európa verzus Amerika, hovorí podpredseda KDH pre zahraničie Ján Figeľ. Skupina nových členských krajín, ktorá posilní Európsku úniu a NATO, by mala priniesť podľa neho aj viac úsilia o porozumenie medzi USA a Európou. KDH sa podľa svojho podpredsedu nebude vo svojej zahraničnej politike orientovať na konkrétnu európsku krajinu, lebo Európa potrebuje angažovanú účasť všetkých krajín a osobitne tých, ktoré boli motormi európskych integračných procesov. Figeľ pripomenul dôležitosť susedných krajín Slovenska. „V susedstve sa vytvárajú predpoklady na úspešnú medzinárodnú politiku alebo vznikajú problémy,“ myslí si.
ANO
Z bezpečnostného hľadiska poslanec ANO Jozef Banáš považuje orientáciu slovenskej vlády na USA za správnu. „Skúste si predstaviť, že by USA jedného dňa povedali, že NATO nepotrebujú. Kto by prebral lídrovskú úlohu? Nikto na to nemá. Ani v Európskej únii nie je takýto dominantný štát.“ Európskejší postoj by už Banáš prejavil pri formovaní hospodárskych cieľov zahraničnej politiky. „Stredoeurópsky priestor nie je pre Ameriku hospodársky zaujímavý. Ekonomicky treba brať vážne Nemecko,“ myslí si Banáš.
Za prvoradú považuje spoluprácu so štátmi Európskej únie. Pilierom by mala byť aj komunikácia so susednými štátmi. „Amerika je dôležitá veľmoc, nehlásal by som však, že na prvom mieste by mala byť spolupráca s USA,“ povedal poslanec Árpád Duka-Zólyomi z SMK. Za dôležitú považuje hospodársku spoluprácu s Nemeckom.
HZDS
Podpredseda hnutia Rudolf Žiak si myslí, že Slovensko bude musieť korigovať niektoré svoje stanoviská aj podľa názorov európskych krajín. „Musí to byť vyvážená politika, nielen jednostranne orientovaná na Ameriku. Pridal by som k tomu aj „východný vektor“. Jasne povedať, aké sú naše záujmy pri spolupráci s Východom,“ hovorí Žiak. Dodal, že s Amerikou treba upevňovať vzájomné vzťahy, ale nie na úkor Európy.
Smer
Zahraničná politika by mala byť podľa podpredsedu Smeru Borisa Zalu vedená „európskym, a nie americkým spôsobom“. Zdôraznil, že má na mysli spôsob politiky, ktorý predstavujú prezident Bush a republikáni. Slovensko by sa malo podľa neho držať pravidiel a štýlu európskej zahraničnej politiky. Zala tvrdí, že akcent treba dať na OSN, menej militaristický charakter vystupovania či udržiavanie princípu suverenity krajín.
KSS
Chce sa sústrediť na Európsku úniu a zvýšiť vplyv OSN. „Nesúhlasíme s tým, že sa máme orientovať hlavne na Spojené štáty americké. Skôr chceme podporovať agendu Európy. Bližší sused je lepší sused,“ povedal Karol Ondriáš z KSS. Slovenská zahraničná politika by mala byť podobná politike krajín, ako sú Nórsko, Dánsko, Švédsko. (sp)