Píše sa rok 1972. V opustenej amsterdamskej pekárni ilegálne nasťahovaní bezdomovci fajčia marihuanu a hrajú stolný futbal. Sú to Wernard a jeho hipisácki priatelia, priekopníci prvej holandskej marihuanovej kaviarne. Včera uplynulo tridsať rokov od chvíle, keď otvorili svoju Mellow Yellow. Dnes je tzv. coffee shopov po celom Holandsku už asi osemsto.
Kaviareň prosperovala šesť rokov, potom ju zatvorili. V roku 1978 však vznikli ďalšie a Amsterdam sa vďaka nim teší reputácii mekky anarchistov, hippies a outsiderov. Tridsať rokov po otvorení Mellow Yellow ostáva Holandsko stále jediným miestom na svete, kde si ľudia v špeciálnej kaviarni môžu kúpiť malé množstvo marihuany bez toho, aby sa museli obávať zatknutia. Holandskí výrobcovia a znalci marihuany usporiadali včera večierok v športovej hale v meste Haarlem pri Amsterdame na počesť zakladateľa Mellow Yellow - Wernarda Bruininga. „Teším sa na stretnutie priekopníkov a starých marihuanových duší,“ teší sa organizátor a terajší majiteľ coffee shopu Nol van Schaik.
„Mäkké drogy nikdy nevymiznú. Myslím, že v najbližších dvadsiatich až tridsiatich rokoch sa zvyšok Európy dosť priblíži Holandsku,“ tvrdí 52-ročný Bruining, turistický sprievodca. Mellow Yellow sa spočiatku nevyhla policajným raziám, tolerancia k marihuane však v Holandsku postupne rástla. V roku 1976 vláda prijala zákon, ktorý rozlišoval medzi tvrdými drogami a mäkkými drogami. Prechovávanie 30 gramov v roku 1978 prestalo byť trestné. V 80. rokoch sa boj proti drogám sústredil na heroínovú závislosť. Marihuana ostáva de iure nezákonná, jej užívanie a predaj sa však toleruje za prísnych podmienok, ktoré stanovila vláda. „Marihuana nie je bez rizika, ale určite neškodí viac ako alkohol alebo tabak,“ to je stanovisko Holandského inštitútu pre duševné zdravie a závislosti. Rozchádza sa s názorom podobných inštitúcií v zahraničí. Britskí lekári pred mesiacom konštatovali, že marihuana zvyšuje pravdepodobnosť depresie a schizofrénie. Iné štáty ju však využívajú na lekárske účely - Holandsko až ako druhé v poradí, najskôr to povolili v Kanade. (reuters)