
Pasažieri lietadla spoločnosti Arkia prežili. Mali šťastie alebo ich zachránil obranný systém? FOTO - REUTERSRAKETA SA-7Raketa SA-7 odpaľovaná z ramena je tiež známa ako Strela 2. Podľa odborníkov práve takéto rakety vystrelili na izraelské lietadlo, ktoré vzlietalo z letiska v kenskej Mombase
Rakety SA-7 začali vyrábať v roku 1967, ale mnohé armády ich stále používajú. Dokopy ich vyrobili okolo 50 000
Už viac ako rok znamená let bežnou civilnou linkou pár hodín strachu. Pasažieri sledujú, či vedľa nich nesedí podozrivý, ktorý by mohol stroj uniesť a použiť ho ako zbraň. Tak to urobili teroristi 11. septembra v Amerike.
Po štvrtku je jasné, že na palube môžu byť pokojne samí pacifisti a napriek tomu nie sú v bezpečí. Teroristi svetu ukázali, že civilné lietadlo vedia zlikvidovať aj zo zeme.
Zostreliť lietadlo z ramena nie je nič nové. Podľa FBI sa to stalo už najmenej 29-krát, väčšinou však počas vojnového konfliktu. Teraz zaútočili bez akéhokoľvek vojnového dôvodu.
To však už nikoho nemôže prekvapiť. Teroristi tak jednoducho konajú. Ľahkých rakiet odpaľovaných z ramena sa aerolínie boja už dlhšie. Podľa americkej vlády varovali pred touto hrozbou letecké spoločnosti už v lete.
Experti naznačujú, že práve izraelské lietadlá by mohli byť jediné, ktoré americké varovania vypočuli a obranu proti raketám si namontovali. Podľa zdrojov z izraelských tajných služieb ju určite majú v spoločnosti El Al. Je však otázne, či si ju mohla dovoliť aj menšia spoločnosť Arkia. Jeden protiraketový systém stojí približne tri milióny dolárov.
Podobnú ochranu mali doteraz len vojenské stroje a vládne špeciály.
Úloha systému je jasná: má odkloniť raketu od jej pohyblivého cieľa. Lietadlá majú namontované radary, ktoré rakety zachytia. Vzápätí sa aktivuje obrana. Z lietadla odpália svetlicu, ktorá raketu pomýli. To by mohlo vysvetľovať záblesk, ktorý opisovali pasažieri lietadla.
„Izrael pracuje na programoch ochrany civilného letectva pred teroristami od 70. rokov,“ povedal agentúre Reuters Jigal Ejal, bývalý agent izraelských tajných služieb a teraz profesor na Hebrejskej univerzite.
Svet po 11. septembri sprísnil bezpečnostné opatrenia v leteckej doprave, ale podľa odborníkov stále výrazne zaostáva za Izraelom. Ten berie ochranu pred terorom vážne pre dlhoročné skúsenosti s palestínskymi radikálmi.
Rakety zem - vzduch odpaľované z ramena nie sú posledným výdobytkom techniky. Američania aj Sovieti ich vyrábali už v polovici minulého storočia. Rokmi sa však výrazne zdokonaľujú. Tie najmodernejšie by v rukách teroristov boli prekvapením. Staršie však bez problémov kolujú po svete. Američania ich objavili v Afganistane, je jasné, že ich majú rebeli v Kolumbii, v Čečensku, na Srí Lanke či v Libanone.
„Tieto zbrane sú na trhu dlho. Bolo otázkou času, kedy sa začnú teroristi orientovať týmto smerom,“ povedal Robert Karniol z odborného časopisu Jane‘s Defence Weekly.
MATÚŠ KOSTOLNÝ