
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Minister bol rozčarovaný, pripomenul, že pre páchateľov odsúdených za vydieranie platia sprísnené podmienky pre podmienečné prepustenie. „Musia byť vykonané najmenej dve tretiny trestu odňatia slobody. Trestný zákon stanovuje aj splnenie materiálnych podmienok, najmä záruku, že odsúdený povedie na slobode riadny život a že nebude recidivovať.“
Lipšic pochybuje, že bola splnená materiálna podmienka. „Po doručení spisu podám sťažnosť pre porušenie zákona na Najvyšší súd,“ povedal.
O svoju bezpečnosť sa minister neobáva a vylučuje, že by Černáka prepustili po dohode so štátom, za to, že bude svedčiť v iných prípadoch. Otázne je, či po prepustení na slobodu neujde. „Je slobodný občan, to znamená, že môže slobodne aj cestovať.“
Najvyšší súd musí rozhodnúť do troch mesiacov od doručenia sťažnosti a ak by prijal ministrove argumenty, Černáka by vzali späť do väzenia. Lipšic považuje za spornú otázku pôsobnosti paragrafu o sprísnených podmienkach prepustenia, ktorý parlament prijal, keď Černák sedel.
„Myslím si, že tam princíp zákazu retroaktivity neplatí, čo je potvrdzované aj komentármi, aj ustálenou praxou. Preto si myslím, že bol porušený Trestný zákon. Zákaz spätnej pôsobnosti sa vzťahuje na okolnosti viny a trestu, nie na okolnosti podmienok vykonávania trestu. Inak by sme museli prísť k záveru, že len čo by sa štát rozhodol, že upraví priestor – štvorcové metre pre odsúdených v nejakej nápravnovýchovnej skupine, tak by to už nemohol spätne urobiť pre tých, ktorí už boli odsúdení, alebo spáchali delikt skôr. Myslím si, že je to nesprávny názor.“ (rf)