Ďalšia ukážka z dielne Petra Janíka. Tentoraz brošňa s tahitskou perlou, inšpirovaná prirodzenou krásou Venuše.
Prsteň s tahitskou perlou z dielne slovenského šperkára Petra Janíka, ktorý bol v New Yorku na finále medzinárodnej súťaže šperkárov vyhodnotený ako najkrajší pánsky prsteň sveta. Porotu si získal najmä svojou variabilitou.
Prsteň s tahitskou perlou od slovenskej šperkárky Lucie Koleňovej, ktorý sa dostal až do newyorského finále. FOTO – ARCHÍV
Peter Janík je zlatník a šperkár z Kysuckého Nového Mesta. Ako jediný slovenský autor je zaradený do svetového katalógu šperkárov. Väčšina jeho výrobkov nie je určená na komerčný predaj a existuje bez kópií. Na Slovensku nosí jeho náhrdelník napríklad Gabriela Haršányová, šperky však navrhoval aj šejkom v Arabských emirátoch. Pre šejka a jeho manželku vytvoril tzv. hviezdnu kolekciu – súpravu šperkov zohľadňujúcich náboženské pravdy Koránu. V Nemecku zasa nadchol šéfku šperkárskej organizácie brošňou s „rodnou hrudou“, teda kúsočkom slovenskej pôdy. Jeho brošňu z paládia ocenili na tri milióny korún. Hoci ju zatiaľ nepredal, ostatné jeho šperky idú „na dračku“ a odnášajú si ceny na šperkárskych výstavách celého sveta. Pred pár rokmi zvíťazil aj v japonskej Ósake, kde bol vôbec prvým šperkárom na svete, ktorý uviedol šperkársku kolekciu budúcnosti – variabilné stavebnicové klenoty. Je tiež autorom najvariabilnejšieho perlového šperku na našej planéte. Práve s ním zvíťazil na celosvetovom finále súťaže Tahitian Pearl Trophy.
Finále súťaže, kde poprední šperkári súťažia s klenotmi, v ktorých použili tahitské perly, sa konalo na jeseň v New Yorku. Slovenskí šperkári sa na súťaži zúčastnili prvý raz a je obrovský úspech, že v kategórii pánsky šperk vyhral práve slovenský prsteň.
Víťazný prsteň z tahitskej perly navrhol Peter Janík už pred šiestimi rokmi. Inšpiroval ho obyčajný štipec. Je to variabilný stavebnicový šperk, ktorý môže vytvárať tisíce farebných kombinácií. Záleží od zvolenej farby perly, emailu či materiálu. Mužský prsteň by mal v zlatníctve hodnotu asi 80 000 korún. Kúpiť sa však zatiaľ nedá, spolu s ostatnými víťaznými exponátmi z tahitských perál putuje po výstavách na celom svete.