EUROSERVIS: Súhrn správ z 29. novembra

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) - VERHEUGEN: Krajanský zákon sa musí uplatniť po dohode so susedmiKomisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen dementoval vo štvrtok v Bruseli informácie, podľa ktorých Európska komisia odsúhlasila návrh novely takzvan

ého maďarského zákona. Zdôraznil, že návrh komisia iba skúma, ale jej postoj k záležitosti sa nezmení. "Naša pozícia je nezmenená, a nikdy sa nezmení, zákon musí byť v súlade s odporúčaniami Benátskej komisie, a jeho uplatňovanie musí byť po dohode so susednými štátmi," povedal Verheugen po stretnutí s vicepremiérom SR Pálom Csákym. Komisár poznamenal, že ide o bilaterálnu záležitosť medzi Slovenskom a Maďarskom, pričom pripomenul, že EK vždy podporovala obe krajiny, aby o veci diskutovali a našli obojstranne prijateľné riešenie. "Ak sa to stane teraz, a nájde sa riešenie, potom je to dobre, ak nie, potom by som povedal, že načasovanie nie je veľmi optimálne," uviedol. Dodal, že nebude robiť medzi Slovenskom a Maďarskom sprostredkovateľa, a ani ho o to nikto nepožiadal.
BLAIR: Pripravte sa na novú Európu
Britský premiér Tony Blair načrtol svoju víziu budúcej Európskej únie ako silnejšieho a demokratickejšieho zväzku. V prejave, ktorý predniesol vo waleskom hlavnom meste Cardiffe vyzval ostatných vodcov členských krajín EÚ, aby sa pripravili na ďalekosiahle reformy. O tri týždne sa totiž majú v Kodani stretnúť na summite, aby finalizovali novú európsku zmluvu, ktorá má pripraviť úniu na prijatie desiatich nových členov. Britský premiér sa prezentoval ako zapálený pro-európan, ale aj ako líder rozhodnutý pomôcť Európskej únii vyhnúť sa ochrnutiu alebo veľkým sklamaniam jej občanov. Uviedla britská rozhlasová stanica BBC. Na jednej strane nazval úniu jedným z najväčších politických úspechov v histórii, ale na druhej strane si kriticky všimol aj jej zlyhania. Povedal, že úloha Európy vo svete je príliš slabá.
EÚ: Turecko chce zintenzívniť boj o členstvo v EÚ
Predstavitelia novej tureckej vlády zostavenej pro-islamskou Stranou spravodlivosti a rozvoja (AKP) sa intenzívne usilujú o získanie členstva v Európskej únii. Vodca strany Recep Tayyip Erdogan cestuje po Európe v snahe získať podporu pre úsilie Turecka dosiahnuť svoj dávny cieľ. Erdogan je v Paríži, kým tureckého prezidenta v Nemecku prijal tamojší kancelár Gerhard Schröder. Recep Erdogan v Paríži vyhlásil, že jeho vláda má v úmysle prijať radikálne opatrenia na urýchlenie cieľa-stať sa členom Európskej únie. Erdogan povedal, že turecká ústava bude novelizovaná tak, aby spĺňala kritériá pre kandidátov na členstvo. Dodal, že táto zmena sa bude týkať i volebného zákona a zákona o politických stranách. Turecká vláda chce taktiež posilniť slobodu slova a postavenie mimovládnych organizácií. Turecku sa dosiaľ nepodarilo dosiahnuť stanovenie dátumu o začatí rokovaní o vstupe práve kvôli nedostatkom v oblasti ľudských práv.
V4: Premiéri v Budapešti o posledných rokovaniach s EÚ
Výmena názorov na finálnu fázu rokovaní s Európskou úniou pred blížiacim sa summitom EÚ v Kodani, bude témou stretnutia predsedov vlád krajín Visegrádskej štvorky v Budapešti. Premiér Mikuláš Dzurinda sa po stretnutí s partnermi, ktorými sú český predseda vlády Vladimír Špidla, poľský premiér Leszek Miller a maďarský šéf vlády Péter Medgyessy, zúčastní na Protipovodňovej a enviromentálnej konferencii. Vystúpi na nej s prejavom na tému: Spolupráca podunajských krajín pri ochrane proti povodniam.
SR-ČR: Dzurinda a Špidla podpíšu dodatok k zmluve o colnej únii
Dodatok k zmluve medzi SR a Českou republikou o vytvorení colnej únie podpíšu v Bratislave premiéri Mikuláš Dzurinda a Vladimír Špidla. Cieľom dodatku je zachovať existenciu a obojstranné výhody colnej únie medzi Slovenskom a Českom až do termínu spoločného vstupu krajín do Európskej únie. Pôvodná zmluva bola podpísaná v Prahe 29. októbra 1992. Špidla v sobotu pricestuje na pozvanie slovenského premiéra na svoju prvú oficiálnu návštevu na Slovensko. Témou rokovaní premiérov budú bilaterálne slovensko-české vzťahy po voľbách v SR a ČR v politickej a hospodárskej oblasti a možnosti ich dynamizácie v nasledujúcom období. Partneri budú tiež hovoriť o regionálnych vzťahoch v zahraničnopolitickej oblasti a otázkach spojených s procesom integrácie SR a ČR do euroatlantických štruktúr.
DIAMANTOPULUOVÁ: Hranice EÚ nie sú ešte definované
Komisárka Európskej únie pre zamestnanosť a sociálne záležitosti Anna Diamantopuluová uviedla, že "EÚ ešte nedefinovala svoje geografické limity." Jej štvrtkové vyjadrenia sú v kontraste so slovami predsedu Európskej komisie Romana Prodiho, ktorý je presvedčený, že EÚ potrebuje určiť svoje hranice a jasne vyjadril svoju opozíciu k vstupu niektorých krajín do únie. Namiesto toho navrhuje s týmito krajinami vytvoriť akési partnerské zväzky. Jednou z priorít EK v roku 2003 bude, podľa Prodiho, vytvorenie "kruhu priateľov" so štátmi, nachádzajúcimi sa pri hraniciach únie a ktoré sa nestanú jej členmi. " Musíme diskutovať o zmysle Európy a o jej hraniciach," povedal Prodi. Vo svojom príhovore na zasadnutí Tureckej platformy občianskej spoločnosti v Bruseli vo štvrtok komisárka Diamantopuluová povedala, že Zmluva o EÚ uvádza, že každý európsky štát sa môže uchádzať o členstvo v EÚ, ak bude rešpektovať princíp slobody, demokracie, dodržiavať ľudské práva, základné slobody a zákony.
BELGICKO: Senát schváli zákon o manželstvách homosexuálov
Belgický senát schválil zákon, ktorý umožňuje homosexuálnym párom uzatvárať manželstvá. Horná komora sa väčšinou hlasou vyslovila za zákon (46 bolo za, 15 proti a 4 sa zdržali hlasovania). Schváliť ho musí ešte Dolná komora. Podľa zákona budú mať homosexuálne páry rovnaké práva ako páry heterosexuálne.
SLOVINSKO: V nedeľu druhého kolo prezidentských volieb
V nedeľu sa v Slovinsku uskutoční druhé kolo prezidentských volieb. Rozhodnutie padne medzi 52-ročným premiérom Janezom Drnovšekom, ktorého budú voliť liberálni demokrati, a 48-ročnou generálnou prokurátorkou Barbarou Brezigarovou, ktorá nie je členkou nijakej strany, no podporujú ju sociálni aj kresťanskí demokrati. Informoval o tom rakúsky denník Der Standard. V prvom kole, ktoré sa uskutočnilo 10. novembra, dostal Drnovšek 44,3 % hlasov, zatiaľ čo Brezigarová len 31,7 %. Výskumy verejnej mienky signalizujú, že Drnovšek by mohol aj v tomto kole získať väčšinu, teda asi 55 % hlasov. Môže sa však stať, že výsledok bude veľmi tesný, najmä kvôli očakávanej nižšej účasti voličov (v prvom kole sa na voľbách zúčastnilo 70 %). Obaja kandidáti podporujú vstup krajiny do EÚ a NATO (pri podpore NATO sa objavujú aj rastúce kritické hlasy).
ČR: Ministerka a minister zahraničia Rakúska a ČR sa stretnú v Brne
Ministerka zahraničia Rakúska Benita Ferrerová-Waldnerová sa v piatok stretla s českým rezortným kolegom Cyrilom Svobodom v Brne v rámci jednodňovej regionálnej konferencie o vzájomnej susedskej spolupráci. Na programe sú rokovania o Benešových dekrétoch a iniciatíve Ferrerovej-Waldnerovej z roku 2001 o regionálnej spolupráci Rakúska s budúcimi členmi EÚ zo strednej a východnej Európy.
ŠVÉDSKO: Politickí lídri rokujú o termíne referenda o eure
Lídri politických strán vo Švédsku sa v piatok stretávajú, aby prediskutovali termín ďalšieho referenda o pristúpení k jednotnej európskej mene v roku 2003. Viacerí z predstaviteľov pritom už naznačili, že na dosiahnutie dohody bude zrejme nutné aj ďalšie stretnutie v decembri. "Nemám príliš veľké očakávania. Myslím si, že sa budú musieť stretnúť opäť, kým sa dohodnú na termíne," povedal Peter Lagerlof, ekonóm z Investičnej banky Carnegie. Podľa neho, ak by sa lídri dohodli na dátume už v piatok, bol by to dobrý signál pre trh. Avšak ani výsledok bez termínu z piatkových rokovaní nebude vnímaný negatívne, ak sa dohodnú, že referendum sa uskutoční v roku 2003. Obavy by podľa Lagerlofa vyvolalo iba to, keby rokovanie odhalilo hlboké rozdiely v tom, či ľudové hlasovanie vôbec uskutočniť na budúci rok.
TURECKO: Do summitu EÚ v Kodani chce schváliť ďalšie reformy
Nová turecká vláda chce v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov schváliť viaceré reformy požadované Európskou úniou, aby zreálnila šance krajiny na otvorenie prístupových rokovaní na summite pätnástky v polovici decembra v Kodani. Informoval o tom minister pre vzťahy s EÚ Ertugrul Yalcinbayir v piatok. Vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá zvíťazila vo voľbách začiatkom mesiaca, už vyvinula úsilie na získanie termínu odštartovania rokovaní, EÚ však vyhlásila, že Turecko stále nespĺňa požadované politické kritériá podmieňujúce pozvanie k rokovaciemu stolu. Podpredseda tureckej vlády Ertugrul Yalcinbayir uviedol, že parlament bude schvaľovať balíček reforiem na budúci týždeň. Navrhované reformy majú okrem iného rozšíriť slobodu vyjadrovania, sankcie proti mučeniu, a tiež majú sťažiť zrušenie politických strán.
FRANCÚZSKO: Nezamestnanosť zostala v októbri na 9 %
Počet ľudí bez práce klesol v októbri vo Francúzsku o 6 tisíc na 2,424 milióna, vyplýva zo sezónne upravených údajov, ktoré v piatok zverejnilo ministerstvo práce. Nesplnili sa tak obavy, že nezamestnanosť kvôli pomalšiemu ekonomickému rastu naopak stúpne. Miera nezamestnanosti sa už štvrtý mesiac držala na hodnote 9,0 percenta, aj keď analytici čakali mierny rast na 9,1 percenta.
EÚ: Kandidátske krajiny sa napriek tlaku únie nevzdávajú
Kandidátske krajiny sa v pondelok v Bruseli na jednom z posledných kôl rokovaní o vstupe do Európskej únie (EÚ) pokúsia vyjednať si ďalšie dodatočné ústupky európskej pätnástky. Nielen dánske predsedníctvo, ale aj Európska komisia (EK) ich však varuje, že priestor na rokovanie je čoraz užší a prichádzať s novými požiadavkami už nemožno. Komisia nabáda kandidátske krajiny, aby súhlasili s ponukou finančných podmienok svojho členstva, ktorú im predložilo dánske predsedníctvo a ktorá skutočne vyhovela ich viacerým požiadavkám. Všetky želania však splnené neboli a preto, aj keď predseda EK Romano Prodi varuje, že všetky dostupné prostriedky sa už na stôl vyložili, kandidáti sú odhodlaní bojovať ďalej. Varuje ich však aj komisár Günter Verheugen, podľa ktorého sa priestor na rokovania stále znižuje. "Dal som jasne najavo, že manévrovací priestor je veľmi úzky. Prakticky je menší ako malý a každým dňom sa stáva ešte menším," povedal novinárom.
POĽSKO: Roľnícka strana pohrozila odchodom z vládnej koalície
Poľská strana roľníkov pohrozila vo štvrtok odchodom z vládnej koalície a odporom voči vstupu do Európskej únie (EÚ) v budúcoročnom referende, ak Brusel neponúkne na záverečných prístupových rokovaniach poľským roľníkom viac peňazí. Líder Roľníckej strany (PSL) Jaroslaw Kalinowski pritvrdil postoj voči konečným ústupkom, ktoré tento týždeň ponúklo Poľsku predsednícke Dánsko, keď povedal, že nezaisťujú konkurenčné postavenie poľských farmárov po vstupe krajiny do EÚ v máji 2004. "Ak sa podmienky nezlepšia, potom som si istý, že PSL nebude môcť hlasovať "za" v referende," vyhlásil na tlačovej konferencii Kalinowski, ktorý je tiež ministrom poľnohospodárstva. Nech sa už únia v priebehu dvoch týždňov zostávajúcich do kodanského summitu dohodne s Poľskom na akýchkoľvek podmienkach, Kalinowského podpora bude mať kľúčový význam pri presviedčaní veľkej a skeptickej vidieckej komunity, aby budúci rok v referende podporila rozšírenie.
ČR: Priemerná reálna mzda stúpla v treťom kvartáli o 6,7 %
Reálne mzdy v Českej republike zaznamenali v treťom štvrťroku najvýraznejší rast za tri roky, keďže inflácia padla na rekordné minimá. Český statistický úřad (ČSÚ) oznámil, že priemerná reálna mzda v ČR vzrástla v treťom kvartáli medziročne o 6,7 %. Ide o zrýchlenie rastu oproti druhému štvrťroku, kedy priemerná reálna mzda vzrástla medziročne o 5 %. ČSÚ dodal, že tempo rastu nominálnych miezd stagnovalo v treťom štvrťroku na medziročnej miere 7,4 %. Miera inflácie klesla v treťom kvartáli na rekordné minimum 0,7 %.
EÚ: Malá Malta tvrdo bojuje v záverečných rokovaniach s EÚ
Malta, najmenšia z kandidátskych krajín, patrí k najtvrdším negociátorom v prístupových rokovaniach, ale obavy, že by mohlo dôjsť k neuzavretiu negociácií na budúci mesiac, sa zmierňujú. Informovali o tom v piatok diplomati Európskej únie (EÚ). Stredomorský ostrov, na ktorom žije iba 380 tisíc obyvateľov, žiada množstvo výnimiek zo zákonov a nariadení (EÚ), čo vyvoláva otázku u niektorých predstaviteľov EÚ, či má naozaj záujem vstúpiť do bloku. "Malta má dlhý zoznam nedokončených záležitostí, je preto načase aby ukázala istú mieru flexibility," povedal nemenovaný diplomat blízky rokovaniam. "Lopta je na ich strane," dodal. Malta patrí k desiatim kandidátskym krajinám, ktoré usilujú o včasné ukončenie prístupových rokovaní tak, aby na decembrovom summite pätnástky v Kodani získali pozvánku na vstup v roku 2004. Zároveň je jediným z desiatich kandidátskych štátov, ktorý dodnes neuzavrel kapitoly Dane a Colná únia.
TRANSFORM: Desať rokov nemecko-slovenskej spolupráce
Desať rokov úspešnej spolupráce v rámci programu Transform si na spoločnom slávnostnom stretnutí v piatok pripomínajú zástupcovia slovenskej vlády, spolkových ministerstiev a nemeckého veľvyslanectva v SR. Program, podporovaný nemeckou vládou, od roku 1993 podporuje proces prechodu Slovenska na sociálne orientovanú trhovú ekonomiku a budovanie demokracie. Na tento účel sa za obdobie posledných desiatich rokov vynaložilo viac ako 30 miliónov eur.
ŠVÉDSKO: Referendum o zavedení eura bude 14. septembra 2003
Referendum o vstupe do Ekonomickej a menovej únie (EMÚ) a teda prechode na jednotnú európsku menu, bude vo Švédsku 14. septembra 2003. Dohodli sa na tom v piatok predstavitelia švédskych politických strán. "Dosiahli sme dohodu o konaní referenda 14. septembra 2003," uviedol pred novinármi líder najväčšej opozičnej strany Umiernených Bo Lundgren. Sociálni demokrati premiéra Görana Perssona a tri stredopravicové opozičné strany presadzujú prijatie eura. Ľavicová strana a Zelení, ktorí podporujú menšinovú vládu v kľúčových hlasovaniach v parlamente, a ďalšia stredopravicová strana, sú proti jednotnej európskej mene. Švédsko, podobne ako Veľká Británia a Dánsko, nevstúpilo do EMÚ s ostatnými členmi EÚ v roku 1999.
EMÚ: Ekonomické nálady v novembri mierne klesali
Ekonomické nálady eurozóny sa v novembri mierne zhoršili, keď slabá spotrebiteľská dôvera v 12 členských krajinách prevážila nad priaznivejšou náladou podnikateľov. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok zverejnila Európska komisia (EK). Hlavný ukazovateľ ekonomických nálad klesol na 98,6 bodu z revidovaných 98,8 bodu v októbri. Ide o najhorší výsledok za posledný rok, viac-menej však zodpovedá očakávaniam analytikov.
KALINOWSKI: EÚ musí dať poľským farmárom viac
Poľský minister poľnohospodárstva Jaroslaw Kalinowski, ktorý pohrozil kampaňou proti vstupu do Európskej únie (EÚ), ak Poľsko nezíska ďalšie fondy, v piatok uviedol, že uspokojivú dohodu je stále možné dosiahnuť do kodanského summitu európskej pätnástky 12. a 13. decembra. Kalinowski, ktorý je zároveň na čele koaličnej Roľníckej strany (PSL) vyzval EÚ, aby bola flexibilnejšia. "Keby som si nemyslel, že dohoda je možná, nesedel by som tu dnes ako minister poľnohospodárstva a podpredseda vlády," uviedol v rozhovore pre agentúru Reuters. "Myslím si, že rozumnosť na oboch stranách preváži, aj keď sme pod tlakom verejnej mienky. Ľudia očakávajú od svojich predstaviteľov, že sa uchýlia k tvrdým negociačným taktikám," dodal. PSL podľa jeho slov nie je proti členstvu v EÚ.
BRUSEL: V pondelok zasadne Spoločný parlamentný výbor EÚ-SR
Hodnotiaca správa Európskej komisie (EK) o Slovensku, implementácia cestovnej mapy v roku 2002, ako aj pokrok v bilaterálnych prístupových rokovaniach a celková príprava Slovenska na vstup do Európskej únie (EÚ) bude dominovať 14. zasadnutiu Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR v Bruseli v dňoch 2. a 3. decembra. V rámci diskusie by mal v pondelok vystúpiť veľvyslanec Dánskeho kráľovstva na Slovensku Berno Kjeldsen, podpredseda vlády SR Pál Csáky, hlavný vyjednávač Európskej komisie pre SR Dirk Meganck, ako aj komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen. Na utorok je plánované tiež stretnutie s podpredsedom Európskeho parlamentu (EP) Guidom Podestom.
SR: Vidiecky parlament pripraví vlastný program rozvoja vidieka
Občianske združenie (OZ) Vidiecky parlament pripraví program rozvoja vidieka, ktorý bude alternatívou k vízii Slovenska do roku 2020, ktorú spracoval prognostický ústav. Prípravou sa zaoberá predsedníctvo Vidieckeho parlamentu počas rokovania v Trebišove, ktoré sa dnes začalo. Ako uviedla na tlačovej besede predsedníčka OZ Vidiecky parlament Vlasta Körnerová, aktivisti budú sledovať, ako vláda napĺňa zámery vo vzťahu k vidieku zo svojho programového vyhlásenia. Podľa Körnerovej politici vnímajú vidiek len z pohľadu poľnohospodárstva. Vidieckemu parlamentu chýba prísľub, že sa vláda bude usilovať aj o rozvoj ľudských zdrojov. Ako uviedla Körnerová, v SR chýbajú efektívne nástroje pre integrovaný rozvoj vidieka, pretože každý rezort má vlastné dotačné zdroje, ktoré nie sú efektívne využívané. Vidiecky parlament žiada, aby bol založený vládny výbor pre vidiek a aby bol premenovaný parlamentný výbor pre poľnohospodárstvo na výbor pre poľnohospodárstvo a vidiek.
EÚ: Csáky s Landaburuom o pokroku Slovenska v príprave na členstvo
Na politické otázky rozširovania, prípravu decembrového summitu Európskej únie (EÚ) v Kodani, ako aj na otázky ukončenia rokovaní SR o pristúpení, na finančný rámec rozširovania únie a otázky, ktoré ako otvorené definovala Európska komisia (EK) v októbrovej Správe o pripravenosti SR na vstup do EÚ, sa zameralo štvrtkové rokovanie podpredsedu vlády SR Pála Csákyho s generálnym riaditeľom pre rozširovanie Enekom Landaburuom za účasti ministra výstavby a regionálneho rozvoja Lászlóa Gyurovszkého v Bruseli. Medzi ústredné témy rokovania patrila aj otázka rómskej menšiny na Slovensku, stratégie vlády v riešení tohto problému, riadenia Rómskeho úradu, implementácie projektov z fondov PHARE a projektov podporovaných štátnym rozpočtom pre rómsku menšinu.
NR SR: Hrušovský v Maďarsku najmä o situácii okolo krajanského zákona
Na pracovné rokovanie s predsedníčkou maďarského parlamentu Katalin Szili odcestuje v pondelok predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. Témou rokovania bude v prvom rade situácia okolo krajanského zákona a vzťahy oboch krajín, ktoré tento zákon poznačil. Ďalšími témami bude spolupráca oboch parlamentov pri ratifikačnom procese do NATO aj EÚ. Cesta je súčasťou plánu Pavla Hrušovského navštíviť parlamenty všetkých členských krajín NATO a EÚ. Šéf slovenského parlamentu sa stretne aj s predstaviteľmi slovenskej samosprávy v Maďarsku a študentmi slovenského gymnázia.
WELTEKE: EÚ musí striktne aplikovať rozpočtové pravidlá
Člen riadiacej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Ernst Welteke sa v piatok vyjadril za striktné dodržiavanie rozpočtových pravidiel Európskej únie (EÚ) a podľa jeho názoru by krajiny, ktoré prekročia rozpočtové limity, mali byť pokutované. V článku v britskom denníku Daily Telegraph uviedol, že ministri financií Európskej únie (EÚ) urobili chybu, keď tento rok nedali oficiálnu výstrahu Nemecku a Portugalsku za ich vysoké rozpočtové deficity, čo vyslalo zlý signál. "Ak teraz viaceré krajiny prekročia trojpercentnú úroveň, potom EÚ nebude mať inú voľbu, iba iniciovať tzv. procedúru nadmerného rozpočtu, aj keď to znamená ťažké pokuty," napísal Welteke, ktorý je zároveň prezidentom nemeckej Bundesbanky.
EÚ: Únii po rozšírení osud Babylonu údajne nehrozí
Európskej únii (EÚ) snáď nehrozí zmätenie jazykov, keď sa v roku 2004 rozšíri o ďalších 10 členských krajín. Astronomické náklady na preklady a tlmočenie sa však nesporne ešte zvýšia a neprehľadné administratívne procedúry ďalej skomplikujú. Inštitúcie EÚ budú musieť ročne utratiť ďalšie stámilióny eur na približne 1 800 nových prekladateľov po tom, čo počet oficiálnych jazykov únie stúpne na 20 zo súčasných 11. Už súčasná pätnástka musí začať tým, že preloží 80 tisíc strán spoločných zákonov, známych ako acquis communitaire, do jazykov kandidátskych krajín. Medzi tie sa však počíta napríklad aj maltština, ktorú nepoužíva viac ako 400 tisíc ľudí.
ČR: Havel podpísal zákon o referende o vstupe do EÚ
Ústavný zákon o referende, v ktorom sa občania Českej republiky (ČR) vyslovia, či chcú vstúpiť do Európskej únie (EÚ), v piatok podpísal český prezident Václav Havel. Konaniu referenda, ktoré vláda plánuje na 15. a 16. júna budúceho roku, tak už nič nestojí v ceste. Senátny návrh uvedeného zákona podporili obe komory Parlamentu ČR. Referendum by mal vyhlásiť prezident republiky do 30 dní od podpísania Zmluvy o pristúpení ČR k EÚ a konalo by sa najneskôr do troch mesiacov od tohto vyhlásenia. K platnosti referenda nie je podľa schváleného návrhu potrebná účasť väčšiny oprávnených voličov.
PORTUGALSKO: Bieloruský minister príde na zasadanie OBSE
Portugalsko pozvalo bieloruského ministra zahraničných vecí na zasadanie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) napriek zákazu EÚ udeľovať víza niektorým predstaviteľom Bieloruska kvôli nedodržiavaniu ľudských práv v krajine. Minister Michail Chvostov je totiž jeden zo siedmich bieloruských ministrov vrátane prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorým sa všetky členské krajiny EÚ, okrem Portugalska, rozhodli neudeliť víza na vstup do únie. Portugalsko v súčasnosti predsedá OBSE, ktorej zasadanie sa uskutoční na budúci týždeň.
DÁNSKO: Referendum o vstupe do eurozóny na budúci rok nebude
Dánsko nebude nasledovať Švédsko a v roku 2003 neusporiada referendum o vstupe do Hospodárskej a menovej únie (EMÚ). Uviedol v piatok dánsky minister financií Thor Pedersen. Lídri švédskych politických strán sa v piatok totiž dohodli, že referendum o vstupe Švédska do eurozóny sa bude konať 14. septembra budúceho roku. "Oceňujem švédske rozhodnutie, no nevidím možnosť, že by sa v roku 2003 mohlo podobné referendum konať v Dánsku," povedal Pedersen.
TRANSFORM: V rámci programu Young Leaders 14 absolventov
Vláda Nemecka podporovala transformačný proces na Slovensku protredníctvom projektu v rámci programu Transform, ktorý ešte v roku 1995 vypracovala sekcia cestovného ruchu Ministerstva hospodárstva SR, povedala vedúca medzinárodných vzťahov sekcie turizmu Ministerstva hospodárstva SR Magdaléna Grellnethová v piatok počas slávnostného ukončenia 10-ročnej slovensko-nemeckej spolupráce v rámci projektu Transform. Išlo o propagáciu vytvorenia regionálneho združenia v najzaostalejších regiónoch Slovenska, a to na Spiši, kde sa založila regionálna rozvojová agentúra pre podporu cestovného ruchu. Ako povedala Grellnetová, najlepším projektom v rámci agentúry bolo vytvorenie gotickej cesty. Program bol síce v roku 1997 ukončený, ale vedomosti získané z programu sa využívajú aj naďalej. Projekt podporila vláda SRN sumou 550 000 mariek, ktoré sa investovali väčšinou na rozvoj ľudských zdrojov. "Dnes sa snažíme v programe pokračovať využitím prostriedkov z fondov Európskej únie PHARE."
SR: Korčok s Darasom o prioritách gréckeho predsedníctva EÚ
Priority gréckeho predsedníctva boli ústrednou témou stretnutia veľvyslanca Helénskej republiky v SR Efstathiosa Darasa so štátnym tajomníkom MZV SR Ivanom Korčokom. Grécky diplomat uviedol, že jedným z hlavných cieľov je zavŕšiť proces rozširovania EÚ počas polročného gréckeho predsedníctva, ktorý vyvrcholí podpisom prístupovej zmluvy s desiatimi kandidátskymi krajinami 16. apríla 2003 v Aténach. Následne sa začne proces ratifikácie Zmluvy v národných parlamentoch členských krajín EÚ, ako aj pristupujúcich krajín. Po úspešnom zavŕšení ratifikačného procesu sa Slovensko k 1. máju 2004 stane členom EÚ. Efstathios Daras zdôraznil, že Grécko z tohto pohľadu preberá historicky významné predsedníctvo.
EMÚ: Ekonomické nálady v eurozóne sa v novembri zhoršili
Ekonomické nálady v eurozóne sa v novembri mierne zhoršili, keď slabá dôvera spotrebiteľov v 12 členských krajinách prevážila nad priaznivou náladou podnikateľov. Informovala o tom Európska komisia (EK). Hlavný ukazovateľ ekonomických nálad klesol na 98,6 bodu z októbrovej revidovanej úrovne 98,8 bodu. Ide o najhorší výsledok za uplynulý viac ako jeden rok, avšak je v zhode s očakávaniami analytikov. EK pôvodne uvádzala októbrový ukazovateľ na úrovni 98,9 bodu. Index dôvery spotrebiteľov sa znížil na záporných 14 bodov z úrovne mínus 12 bodov, čo je rovnako najslabšia úroveň za viac ako uplynulý rok. Dôvera v priemysle sa však naopak zvýšila na záporných 10 bodov z úrovne mínus 11 bodov.
SR: Poľnohospodári budú protestovať kvôli podmienkam vstupu do EÚ
Poľnohospodári a potravinári sa v stredu 4. decembra v Bratislave stretnú na protestnom zhromaždení, ktoré má upriamiť pozornosť na presadzovania požiadaviek slovenského agrárneho sektora pri vstupe do Európskej únie (EÚ). Podľa Stanislava Nemca, hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorá je hlavným organizátorom protestu, je jeho cieľom upozorniť delegácie Európskej komisie (EK) v SR, vládu, parlament a verejnosť na postoje slovenských agropodnikateľov k európskej integrácii a vstupným podmienkam pre slovenský agrosektor.
EÚ: V súvislosti s rozšírením posilňuje podporu pohraničných regiónov
Dotáciou 60 miliónov eur chce Európska únia podporiť pohraničné oblasti členských štátov susediace s kandidátskymi krajinami v ich príprave na nadchádzajúce rozšírenie. Financie pôjdu najmä na rozvoj infraštruktúry v pohraničí (30 miliónov eur), na podporu cezhraničnej spolupráce (20 miliónov) a na pilotný projekt zvyšujúci konkurencieschopnosť malých a stredných podnikov (10 miliónov). Vyplýva to z v piatok zverejnenej správy Európskej komisie (EK) o plnení akčného plánu na podporu pohraničných regiónov prijatého v júli.
Peniaze sa pridajú k 245 miliónom eur, ktoré EK vyčlenila ešte v júli s cieľom posilniť konkurencieschopnosť pohraničných regiónov, prekonať psychologickú bariéru, spôsobenú obavami zo vstupu nových krajín a získať podporu pre rozšírenie. Akčný plán zahrňuje 23 regiónov v Nemecku, Rakúsku, Fínsku, Grécku a Taliansku, ktoré susedia s Estónskom, Poľskom, Českom, Slovenskom, Maďarskom, Slovinskom a Bulharskom. Z pôvodnej sumy mala ísť približne pätina prostriedkov pre pohraničné regióny v kandidátskych krajinách, v prípade Slovenska išlo o západné Slovensko.
PHARE: Z fondu môžeme čerpať 275,4 mil. eur
BRATISLAVA 29. novembra (SITA) - Slovensko malo do polovice októbra vyčlenených pre predvstupový fond PHARE v rámci finančných memoránd na obdobie rokov 1998 až 2001 sumu 275,4 mil. eur. Národný fond z toho od Európskej komisie (EK) prijal na základe žiadostí o finančné prostriedky 172,5 mil. eur, čo predstavuje 62,6 % z celkovej alokovanej čiastky, a implementačné agentúry vyčerpali z prijatej sumy približne 120 mil. eur. Uvádza sa to v informácii o čerpaní prostriedkov z európskych fondov, ktorú na stredajšie rokovanie vlády predloží minister financií. Z programu ISPA prijal národný fond do konca októbra vo forme zálohových a priebežných platieb pre finančné memorandá na roky 2000 až 2002 celkom 21,05 mil. eur. Prvé prostriedky dostal fond v októbri minulého roka. Celková suma vyžiadaných zdrojov pre memorandá ISPA predstavuje 27,47 mil. eur.

kh
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu