Paríž 28. novembra (TASR) - Francúzsko vzdáva dnes hold jednému zo svojich najznámejších a najplodnejších spisovateľov Alexandrovi Dumasovi st., ktorého telesné pozostatky pochovávajú pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia do parížskeho Panteónu, kde bude odpočívať pri takých velikánoch ako bol Voltaire, Rousseau, Hugo, Zola či Malraux.
Spomienka na 200. výročie Dumasovho narodenia, ktorá sa začala oslavovať 24. júla, sa ukončí slávnostným prevezením spisovateľových pozostatkov v sprievode štyroch mušketierov zo Senátu cez srdce Paríža po ulici Soufflot až do Panteónu. Všetci obdivovatelia Dumasovho diela sa môžu na procesii zúčastniť, najlepšie s niektorým z nesmrteľných románov v ruke.
Otcovi Troch mušketierov sa o 19.00 h príde pokloniť aj francúzsky prezident Jacques Chirac a člen prestížnej francúzskej Akadémie Alain Decaux, ktorý neváhal označiť Dumasa za génia.
Alexander Dumas, dlho zaznávaný kritikou, zanechal svetovej literatúre obdivuhodných 200 zväzkov diel - básní, noviel, reportáží, hier a najmä historických románov, z ktorých najznámejšie sú obľúbenou literatúrou po celom svete - Traja mušketieri, Traja mušketieri po 20 rokoch, Dáma z Monsoreau, Kráľovná Margot a samozrejme Gróf Monte Cristo.
Dumas (1802-70), syn republikánskeho generála a vnuk čierneho otroka zo Santo Dominga, začal písať ako 20-ročný po príchode do Paríža, no preslávil sa až svojimi romantickými drámami. V roku 1830 sa zapojil do revolúcie a neskôr do politiky.
V roku 1851 ušiel do Belgicka pred svojimi veriteľmi, keď sa zruinoval postavením vlastného divadla. Skúšal šťastie aj ako novinár, člen Garibaldiho expedície či reštaurátor neapolského múzea.
Dumas síce dokázal počas svojho života zarobiť milióny, no stavba divadla, zámku v Port Marly a nákladný spôsob života pohltili takmer všetok majetok. Na konci života ho preto museli finančne podporovať dcéra so synom, autorom slávneho diela Dáma s kaméliami.