
Automatické informačné zariadenie telekomunikácií sa len málo líši od počítadla hovorov. Počítadlo je „zodpovedné“ za účty, ktoré dostávajú domácnosti a ktoré v tomto mesiaci prišli oneskorene FOTO – TASR
PRAHA – Ministerstvo financií Českej republiky uviedlo, že predaj Českého Telecomu skupine na čele s Deutsche Bank za 1,82 miliardy eur sa skončil kolapsom. Minoritný akcionár, ktorým je konzorcium TelSource, sa totiž nedohodol s kupcom na predajnej cene svojho podielu. „Deutsche Bank a TelSource sa nedohodli. Štát odstupuje od dohody na odporúčanie poradcu
J. P. Morgan pre nevýhodné finančné podmienky. Znamená to de facto kolaps privatizácie Telecomu,“ povedal hovorca MF Jaroslav Dědič.
Právo na exkluzívne rokovanie o kúpe 51-percentného štátneho podielu v Telecome má konzorcium, ktoré tvoria Deutsche Bank a dánsky operátor TDC. Predaj štátneho podielu mal odštartovať komplikovanú transakciu, ktorá zahŕňa skúpenie akcií minoritného vlastníka Telecomu, ktorým je konzorcium TelSource, a predaj menšinového podielu v mobilnom operátorovi Eurotel jeho americkými vlastníkmi.
Konzorcium TelSource, ktoré tvoria spoločnosti KPN a Swisscom, vlastní v Českom Telecome podiel 33,5 percenta. Predstavitelia holandskej spoločnosti KPN vyjadrili opačný názor, keď povedali, že predaj Českého Telecomu zatiaľ neskolaboval a že stále rokujú so všetkými účastníkmi transakcie vrátane českej vlády.
Lepšie podmienky na predaj Telecomu budú podľa analytikov až o dva-tri roky. Rýchle vypísanie nového tendra nepovažujú za reálne, pretože nové ponuky by mohli byť vzhľadom na pokles telekomunikačného trhu ešte nižšie.
„Musím povedať, že hlavnou príčinou toho, prečo privatizácia nedopadla dobre, je nedohoda medzi Deutsche Bank, TelSourse a Atlantic West s tým, že Deutsche Bank mala k dispozícii prialý objem prostriedkov,“ vysvetlil príčiny krachu privatizácie minister financií Bohuslav Sobotka. Jeho ministerstvo pripraví českému kabinetu do konca januára návrh, ako ďalej postupovať s Telecomom. „V tejto chvíli zastávam stanovisko, že firmu treba pripraviť na novú privatizáciu,“ dodal Sobotka s tým, že predaj by mal prebehnúť ešte v súčasnom volebnom období.
Špekulácie o zrušení privatizácie Telecomu medzičasom posilnili špekulácie na burze. Akcionári a investori verili vo výplatu zaujímavých dividend. Akcie sa dostali nad 275 korún a po čerstvých správach o neúspešnej privatizácii sa kurz ďalej zvyšoval. (jj, sita)