Hewlett Packard môže prísť do styku s tajnými informáciami aj pri práci na štátnej pokladnici. Ako víťaz tendra totiž bude vytvárať pokladničný systém pre účty všetkých štátnych inštitúcií. Národný bezpečnostný úrad odporučil ministerstvu, aby zmluvu s Hewlett Packard podpísalo do skončenia previerky len podmienečne, čo sa stalo.
Na otázku, či môžu námietky NBÚ znamenať zrušenie tendra, ministerstvo financií neodpovedalo jednoznačne: „V prípade porušenia zákona o ochrane utajovaných skutočností, na ktoré môže upozorniť napríklad aj bezpečnostný úrad, je minister povinný vykonať také opatrenia, ktoré odstránia nedostatky.“
Do podmienok tendra, ktorý mal štyri opakovania a trval poldruha roka, ministerstvo financií nezaradilo bezpečnostnú previerku uchádzačov. „Preveruje sa až víťaz verejného obstarávania, nie všetci jeho účastníci,“ tvrdí ministerstvo. Obsahom podmienky pre Hewlett Packard je získanie príslušných certifikátov podľa zákona o utajovaných skutočnostiach.
Až po splnení týchto podmienok sa môže dostať k tajným informáciám vybraný okruh ľudí z firmy. „Platí zásada, že utajovaná skutočnosť sa postupuje len takej osobe, ktorá ju nevyhnutne potrebuje na výkon svojej práce alebo uskutočnenie dodávky,“ vysvetlilo ministerstvo.
Zvrátiť výsledok verejného obstarávania na štátnu pokladnicu by mohlo len ministerstvo financií, ako zadávateľ štátnej zákazky, alebo Úrad pre verejné obstarávanie. Úrad tak už spravil niekoľkokrát, keď výsledky tendra spochybňoval konkurent Hewlett Packardu – Siemens Business Services. Po poslednom rozhodnutí ministerstva o víťazovi však námietky Siemensu zostali len verbálne a nesmerovali na úrad.
Projekt štátnej pokladnice bude stáť 1,2 miliardy korún a je jednou z podmienok vstupu do únie. (jj)