Pri spoločnom stole
Okolo druhého roku života by dieťa malo vedieť používať lyžičku a o dva ďalšie roky aj vidličku. Šesťročné dieťa môžeme učiť správne narábať aj s nožom. Počas stolovania by sme mali dbať, aby dieťa jedlo nad tanierom a lakte držalo nad stolom. Z času na čas mu treba pripomenúť aj to, na čo slúžia servítky.
Hygiena
K dobrým manierom patrí aj návyk každodenného, pravidelného umývania zubov, sprchovania a výmeny bielizne. Dieťaťu vštepujeme, že má chodiť čisto oblečené a má si umyť ruky pred každým jedlom, aj po návrate domov. Nevyžadujme však priveľa naraz. Dieťa má právo zašpiniť sa, alebo zabudnúť si umyť ruky. Mierne nabádanie a vysvetľovanie je účinnejšie ako krik.
Poriadok
Upratovať hračky je pre deti poriadne nudná činnosť. Ale aj napriek tomu treba dbať, aby sa dieťa už od predškolského veku staralo o poriadok vo vlastných veciach. Aj upratovanie môžeme premeniť na hru, napríklad na súťaž: Kto vhodí do škatule viac kociek? Takto sa nepríjemná povinnosť zmení na zábavu.
Medzi rovesníkmi
Len čo sa deti postavia na vlastné nohy, neodolateľne ich priťahuje spoločnosť iných detí. Je to vhodná chvíľa, aby sa dozvedeli, že nesmú brať hračky iným a že o vlastné sa možno podeliť. Dieťa takisto učíme vyjadriť ľútosť, ak rovesníkovi ublíži. Výrazy na vyjadrenie ospravedlnenia, poďakovania a požiadania si dieťa najlepšie osvojí počúvaním a sledovaním dospelých.
Úcta k starším
Už dvoj- až trojročné dieťa by malo vedieť, že k starším ľuďom treba byť úctivý. Je vhodné, ak vidí, že členovia rodiny si starších vážia, pomáhajú im a sú k nim vždy slušní.
Namiesto trestov vysvetľovanie
Slušnému správaniu dieťa nenaučíme hrozbami ani bitkami. Omnoho účinnejšie je ísť dieťaťu príkladom a za dobré správanie ho pochváliť alebo odmeniť. Vysvetľovaním dosiahneme vždy viac ako zbytočným krikom. (tom)