
Vodu, ktorá preteká cez deravú strechu, zachytávajú do kadečoho, aj do detského bazénika. FOTO – AUTORKA
„Elektrický prúd sme mali odpojený od 28. októbra, čo je bezmála mesiac. Celé poschodie museli elektrikári odpojiť, pretože dažďová voda sa dostávala do elektrického vedenia. Okrem jednej triedy, kde sú 5- až 6-ročné deti, v ostatných svetlo dnes máme, ale otázkou je dokedy. Keď začne pršať, náš problém ožije,“ hovorí riaditeľka školy Darina Tóthová.
Na problém zatekajúcej strechy upozorňovala už vlani trebišovský okresný úrad, ale bezvýsledne. Po delimitácii školských zariadení na mesto v júli tohto roku zostal čierny Peter v rukách samosprávy.
Problém zatekajúcej strechy na spomínanej materskej škole nie je nový. Kvôli nemu pred piatimi rokmi strechu rekonštruovali. Vydržala iba štyri roky. Už vlani začalo do budovy zatekať. Upozornenia a urgencie riaditeľky škôlky na okresnom úrade zostali síce bez ohlasu, ale dažďová voda sa činila o to viac.
V celej budove už niet miestnosti, vrátane chodieb, kde by nezatekalo. Okrem hrncov úlohu „zberača“ dažďovej vody plní aj detský bazén, umiestnený v jednej z tried. Celý jeden mesiac sa deti hrali, kreslili, jedli a učili sa pri sviečkach.
„Podpísali sme delimitačný protokol, ale s dodatkom, v ktorom požadujeme finančné vykrytie tejto havarijnej situácie. Mesto Čierna nad Tisou nemá mimorozpočtové zdroje, ktorými by mohlo problém riešiť. A nemá ich ani v rozpočte na budúci rok,“ komentuje situáciu primátorka Čiernej nad Tisou Klára Némethová.
Mesto už situáciu podrobne zmapovalo, našlo výhodné riešenie, potrebuje však naň 663-tisíc korún. Lenže ďalších 928-tisíc korún si žiada riešenie navlas podobného problému, ktorým je zatekajúca strecha na základnej škole na Zimnej ulici.
KATARÍNA LUKÁČOVÁ