PRAHA – Pred dvadsiatimi rokmi, prvého júla 1981 na kalifornskom ranči zomrel herec, dramatik a režisér Jiří Voskovec, polovica legendárnej dvojice Voskovec – Werich. Ich Osvobozené divadlo bolo v 30. rokoch jedným z určujúcich prvkov kultúrneho života v Československu. Od roku 1924 bol členom avantgardného umeleckého združenia Devětsil. Publikoval poéziu, prózu a zaujal ho tiež vtedy nový fenomén filmu. Divadelná hra Vest Pocket Revue, ktorú napísal spolu so svojím priateľom z gymnázia Janom Werichom, odštartovala vznik legendárnej umeleckej dvojice V+W.
S Voskovcom a Werichom sa začala najslávnejšia éra avantgardného Osvobozeného divadla, ktorého originalitu a jedinečnosť dotvárala hudba Jaroslava Ježka. Pokus o obnovenie ducha divadla po vojne sa však v zmenených podmienkach nepodaril a Voskovec s Werichom sa rozišli. Umelecký rozchod však nemal vplyv na ich celoživotné priateľstvo.
Voskovca po emigrácii do USA v roku 1950 obvinili z komunistickej orientácie, internovali na Ellis Island a jedenásť mesiacov ho preverovali. Boj za očistenie svojho mena vyhral a v Amerike zostal až do smrti.
Žil v New Yorku, hral divadlo (aj na Broadwayi), vystupoval v televízii a vo filme. Z jeho filmov je známa najmä dráma Dvanásť rozhnevaných mužov. (čtk)