LADCE, BRATISLAVA – Hlavný akcionár Považskej cementárne v Ladcoch – spoločnosť Berger Holding Passau – stále tají pred ostatnými akcionármi detaily hospodárenia cementárne. Na včerajšom valnom zhromaždení zmietol zo stola všetky otázky minoritných akcionárov s tým, že odpoveď na ne je predmetom obchodného tajomstva, o ktorom nesmú vedieť ani ostatní spolumajitelia cementárne. Tí sa preto obávajú, že ich spoločný podnik tuneluje práve najväčší akcionár, ktorý kontroluje takmer 73-percentný balík akcií.
Berger Slovakia vo svojej súvahe už dlhodobo uvádza pohľadávku vo výške 203,037 milióna korún. Tá vznikla nevyplatením transakcie, prostredníctvom ktorej nemecký Berger Holding vstúpil do Považskej cementárne v polovici roku 1999. Berger vtedy kúpil aj viac ako tretinu akcií zamestnanecko-manažérskej spoločnosti Portlandcement, ktorú neskôr premenoval na Berger Slovakia. Spoločnosť dodnes tají, s kým a za akých podmienok takúto transakciu zrealizovala.
„Pohľadávka nie je krytá ničím. Keď sme žiadali vytvorenie opravnej položky na ňu alebo iný spôsob jej zabezpečenia, hlavný akcionár to zamietol. Navyše pohľadávka nie je vôbec úročená, čo vedenie Berger Slovakia tento týždeň aj priznalo,“ povedal denníku SME Marián Kolník, zástupca minoritných akcionárov.
Menšinoví akcionári sa preto obávajú, že pohľadávka poskytnutá za takýchto podmienok je len skrytou formou výhodného úverovania nemeckého Berger Holding na úkor ostatných akcionárov. Berger Holding zasa podľa výročnej správy cementárne za minulý rok prevzal plnú záruku za „výhodné cudzie zdroje“, ktoré Považská cementáreň získala ako investičný úver.
Podľa oficiálnych informácií vykázala cementáreň v minulom roku zisk na úrovni 22,831 mil. Sk pri celkovom objeme výroby 656,5-tisíca ton cementu. Ešte v roku 1995 pritom cementáreň vykazovala približne 30-miliónový zisk pri objeme výroby okolo 400-tisíc ton ročne.
Spoločnosť pritom tvrdí, že jej hospodárenie nezasiahol pokles stavebných aktivít na domácom trhu, ale že „výrazne dobré výsledky sme dosiahli najmä v exporte, kde sa nám podarilo umiestniť doposiaľ najväčšiu časť našej produkcie cementu.“ „Máme pocit, že jediným vysvetlením takéhoto vývoja je predaj produkcie za mimoriadne nízku cenu nemeckému Berger Holding,“ naznačil Kolník.
Nákupom lacného cementu zo Slovenska, ktorý sa potom zmieša s ďalšími výrobnými prísadami, možno za výhodných podmienok produkovať betónové zmesi. Na výrobu a predaj betónu sa špecializuje aj Berger Holding.
Dôsledkom spolitizovanej privatizácie Považskej cementárne, v ktorej pri zmenách v akcionárskej štruktúre asistovali bývalé aj súčasné politické špičky, je dnes viacero súdnych sporov.
Podľa informácií denníka SME sa okolo jej vedenia pohybujú aj osoby, ktoré boli v minulosti v službách východného vojenského okruhu.
MICHAL NALEVANKO