
Ak budú chcieť zahraniční samoplatcovia lekárskej fakulty promovať v aule Univerzity Komenského, budú musieť zaplatiť 500 dolárov.
FOTO ARCHÍV - TASR
„Za štúdium sme platili osemtisíc dolárov ročne. Mesiac pred promóciou nám oznámili, že máme zaplatiť ďalších päťsto dolárov. Ale to nie je malá suma,“ hovorí Janis K. z Grécka.
„Čo mám robiť? Nemôžem predsa odísť domov bez diplomu,“ sťažuje sa jeho spolužiak Dimitris.
Prvý prodekan Lekárskej fakulty MUDr. Martin Dúbrava pre SME povedal, že „diplomy nevydáva fakulta, ale univerzita. Tá žiada päťsto dolárov“.
Rektor univerzity Ferdinad Devínsky o problémoch s poplatkami za diplom vie: „Tieto obdobia, keď zahraniční študenti samoplatcovia nechcú platiť, sa pravidelne opakujú. Za diplom sa platí od roku 1992, keď tak rozhodlo kolégium rektora.“
Devínsky si myslí, že lekárska fakulta mala študentom vopred oznámiť výšku poplatku za diplom a že je nemorálne povedať im to tesne pred skončením štúdia, „ale to je problém fakulty, nie môj“.
Prodekan fakulty Dúbrava vysvetľuje príčinu sporu takto: „V absolútnej väčšine zmlúv medzi školou a zahraničnými študentmi je ustanovenie, že diplom im bude vydaný až po zaplatení požadovanej sumy, ale jej výška nie je uvedená. Ide však len o najstaršie zmluvy, nové už túto klauzulu nemajú. Ale študenti si zmluvy často nepreštudujú, podpíšu sprostredkovateľským agentúram texty bez konkrétnej sumy. Ale pokiaľ zmluvu podpísali, majú povinnosť poplatok zaplatiť.“
Voľná formulácia o požadovanej sume umožňuje univerzite žiadať aj viac než päťsto dolárov. Preklad diplomu do iného jazyka stojí len okolo päťsto korún. Prečo je teda poplatok stanovený na päťsto dolárov?
„Univerzita Komenského je jednou z vynikajúcich vysokých škôl, minimálne na úrovni európskych a niekedy konkuruje aj americkým. Je to o mene univerzity, nie o preklade diplomu,“ tvrdí rektor Devínsky. „Päťsto dolárov platia študenti už desať rokov. A uvažujeme o zvýšení poplatku.“
Študenti z Grécka majú na kvalitu univerzity iný názor. Po získaní slovenského diplomu musia po návrate do Grécka urobiť tri nostrifikačné skúšky z odboru všeobecná medicína a až osem z odboru stomatológia. Diplom získaný v hociktorej krajine Európskej únie im naopak platí bez dodatočných skúšok.
SOŇA REBROVÁ