
Mikuláš Dzurinda alebo Robert Fico? Nevedno, či práve jeden z nich zasadne na stoličku premiéra po voľbách v roku 2002. Obaja konkurenti sa však vzácne zhodujú v tom, že Mečiar by sa už do vlády nemal vrátiť.
FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA – Varovania, ktoré v posledných dňoch prichádzajú z krajín Európskej únie, svedčia o obavách, že Vladimír Mečiar a HZDS budú po voľbách v roku 2002 opäť pri moci.
Prezident Rudolf Schuster o vyhláseniach zo zahraničia denníku SME povedal, že predčasné závery môžu poškodiť nášmu vývoju aj smerom k NATO. „Napríklad nedávna poľská šifra, či už existuje alebo nie, to sú všetko netaktické kroky. Na tieto veci je čas po voľbách. Teraz by sme mali robiť všetko pre získanie 60 percent podpory pre vstup do NATO. Všetky kroky, ktoré smerujú k tomu, že chceme vopred niekoho odstaviť, sú na škodu verejnej mienky,“ podotkol R. Schuster
Politológ László Öllős naopak hovorí, že tieto varovania neprichádzajú neskoro: „Sú to signály nielen pre politické elity, ale aj pre voličov. Môžu si sami vybrať, do akej miery to myslia so vstupom do EÚ vážne.“
Myslí si, že slovenská verejnosť bola v poslednom čase zneistená vyhlásením generálneho tajomníka NATO Robertsona, že výsledok volieb neovplyvní rozširovanie aliancie. Ani signály HZDS o spolupráci s SDKÚ, SMK a KDH neboli podľa Öllősa dosť rýchlo a razantne odmietnuté.
Opozičné HZDS už dnes hovorí, že bez neho nikto stabilnú vládu nevytvorí. „HZDS má úprimnú snahu, aby Slovensko bolo v EÚ a v NATO. Jednou zo základných podmienok integrácie je politická stabilita. Bez HZDS ju nebude možné zabezpečiť,“ povedal podpredseda HZDS Jozef Božik.
Podľa doteraz zverejnených prieskumov sa vedú úvahy, že by v budúcej vláde nemuselo byť HZDS a koalíciu by vytvorili niektoré súčasné vládne strany spolu so stranou Smer. Znamenalo by to však, že Robert Fico by musel súhlasiť so spoluprácou s Bugárovou SMK.
Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová povedala, že „dopredu sa o nikom nedá povedať, že s nimi nebudeme rokovať o zostavení vlády. Určite by som z takého okruhu nevylučovala ani SMK“. Podľa Beňovej „ak HZDS bude tlačiť generáciu pána Mečiara a najmä pána Mečiara osobne, tak taká vládna koalícia nebude možná, ani keby malo HZDS 78 mandátov“.
Béla Bugár si vie predstaviť spoluprácu len s takými politickými silami, ktoré majú podobný program, prointegračné smerovanie a rešpektujú ľudské práva. „Ak toto bude rešpektovať predseda Smeru, tak áno,“ dodal Bugár.
IGOR STUPŇAN