Naplnili sa obavy niektorých politikov, že amnestie bývalého premiéra Vladimíra Mečiara znemožnia proces s Lexom rovnako, ako sa to stalo v prípade zmareného referenda, za ktoré bol stíhaný exminister vnútra Gustáv Krajči.
„Ak je to pravda a pokiaľ by dôvodom zastavenia trestného stíhania boli amnestie Vladimíra Mečiara, myslím si, že to len potvrdzuje názor KDH, na základe ktorého sme do parlamentu dvakrát predložili ústavný zákon, ktorý by amnestie zrušil. Umožnil by tak trestné stíhanie osôb podozrivých z veľmi závažnej trestnej činnosti, ktoré boli navyše v pozícii predstaviteľov štátnych orgánov, či už sa to týkalo exministra vnútra Krajčiho, alebo bývalého šéfa SIS Lexu,“ povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Podľa neho sa pri predložení návrhu ústavného zákona o zrušení amnestií „ukázala naša prezieravosť a obávam sa, že krátkozrakosť našich ľavicových koaličných partnerov“. Lipšic povedal, že ak krajský súd zamietne sťažnosť prokurátora a definitívne zastaví Lexovo stíhanie, spravodlivosť na Slovensku dostane obrovskú facku, pretože súd nebude môcť rozhodnúť o vine či nevine Ivana Lexu.
Podľa podpredsedu HZDS Jozefa Božika súd rozhodol správne a v súlade so slovenským právnym poriadkom. „Bol by som rád, keby sa na Slovensku skončila éra politických káuz a nastúpila éra konštruktívnej politiky bez toho, aby koalícia paralyzovala prácu opozície účelovými kauzami,“ dodal Božik. Odmietol sa však vyjadriť k tomu, či by aj pre Lexu nebol lepší súdny proces.
Ak zastavenie trestného stíhania Lexu v jednej z najzávažnejších káuz potvrdí aj krajský súd, nebude to definitívne oslobodenie pre bývalého šéfa SIS, pretože je stíhaný v ďalších prípadoch. (ldi)