Prievidza 26. novembra (TASR) - Svoje prvé podnikateľské projekty dnes v Prievidzi obhájilo 17 doteraz nezamestnaných ľudí. Obhajoby a odovzdávanie certifikátov bolo vyvrcholením kurzu v rámci celoslovenského komplexného vzdelávaco-poradenského programu CEPAC.
Počas desiatich týždňov sa účastníci kurzu podrobne oboznámili so základnou problematikou podnikania od legislatívy, marketingu, finančného riadenia a základy práva po zostavovanie podnikateľských plánov. Budú podnikať prevažne ako živnostníci v tesárstve, stolárstve, kozmetických službách, obchode, ako maséri a podobne. Viacerí uvažujú aj so zamestnávaním iných.
Podľa slov vedúceho vzdelávacieho strediska CEPAC Ladislava Hudáka projekt prebieha v troch etapách. Využívajú dlhoročné skúseností z Francúzska, odkiaľ know-how pochádza. Dôležitý je predovšetkým výber poslucháčov kurzu. Za pomoci Okresného úradu práce (OÚP) v Prievidzi vytypovali tri desiatky nezamestnaných. Z nich odporučili zaradiť do druhej vzdelávacej etapy ľudí, ktorí mali už isté predstavy o svojom budúcom podnikaní a mali na to odborné predpoklady. Po skončení kurzu bude ešte tretia etapa, počas ktorej bude vzdelávacie stredisko dva roky sledovať, ako sa frekventantovi darí a umožní mu podľa potreby ďalšie konzultácie s odborníkmi.
V minulom a tomto roku absolvovalo dva podobné kurzy 33 evidovaných nezamestnaných na OÚP. Z nich 24 si už súkromné firmy založilo. Na Slovensku sa projekt CEPAC uplatňuje od roku 1992. V súčasnosti existuje už 21 vzdelávacích stredísk, ktoré pripravilo 3 322 budúcich podnikateľov. Tí si doteraz založili 1 596 a vytvorili bezmála 2 000 pracovných miest s minimálnou podporou zo štátnych zdrojov. Gesciu a financovanie projektu prevzal Národný úrad práce a Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania.
* pr we zll