BRUSEL 18. septembra (SITA) - V reakcii na výbuch islandskej sopky Eyjafjallajökull v roku 2010 začala EÚ financovať výskum s cieľom umožniť presnejšie a včasnejšie varovania. Prístupy vyvíjané v rámci takýchto projektov majú za cieľ poskytnúť orgánom civilnej ochrany a hospodársky významným obchodným skupinám, ako sú letecké spoločnosti, viac času na to, aby mohli účinnejšie reagovať a tým pomôcť chrániť životy a znižovať škody pre hospodárstvo Európy.
Jedným z príkladov je projekt FUTUREVOLC. Od októbra 2012, keď sa projekt začal realizovať, dopĺňajú výskumníci v najaktívnejších islandských regiónoch existujúcu sieť o nové detektory sopečných plynov, infrazvukové snímače, kamery s vysokým rozlíšením, seizmometre a snímače pohybov zemského povrchu. Mnohé z týchto doplnkových snímačov sú súčasťou mobilných sietí, vďaka čomu je ich možné rozmiestniť podľa potreby do aktívnych lokalít a podporiť tak stálu sieť. Nové monitorovacie zariadenia, ako napríklad seizmometre, sú schopné odhaliť nepatrné pohyby (seizmické otrasy), ktoré môžu byť prejavom pohybu magmy smerom nahor k zemskému povrchu alebo záplav spôsobených výronom magmy pod ľadom. Tieto záplavy sú významnou hrozbou pre miestnych obyvateľov a infraštruktúru.
Projekt FUTUREVOLC, ktorý EÚ podporuje príspevkom vo výške 6 miliónov eur, spája výskumných pracovníkov z 27 univerzít, výskumných organizácií, verejných orgánov a spoločností na Islande, v Írsku, Taliansku, Spojenom kráľovstve, vo Švédsku, v Nemecku, Nórsku, vo Švajčiarsku, Francúzsku a v Holandsku. Ďalší systém EVOSS bol podporený príspevkom vo výške 2,9 milióna eur a podieľali sa na ňom partneri z Francúzska, Belgicka, Talianska, Spojeného kráľovstva, Nemecka a Holandska. Projekt VUELCO získal financovanie vo výške 3,5 milióna eur a zapojili sa do neho partneri zo Spojeného kráľovstva, Španielska, Talianska, Nemecka, Mexika, Jamajky a Ekvádoru.