
Oslavy pozvania Slovenska za člena Severoatlantickej aliancie nemajú konca. Včera pred Prezidentským palácom predviedli čestné zložky slovenskej armády pompézne predstavenie a prezident Rudolf Schuster chválil pripravenosť slovenských vojakov. Minister obrany Ivan Šimko povedal, že vstupujeme medzi národy, ktoré sú ochotné spoločne brániť slobodu a život. Ľudí však včerajšie oslavy zjavne nezaujímali. Pri plote postávalo len niekoľko desiatok divákov. Bolo ich podstatne menej ako nastúpených vojakov. Väčšina z prizerajúcich si tu krátila čakanie na autobus, alebo sa pristavili na ceste z práce či nákupov. „Čo sa to deje?“ spýtala sa okoloidúca žena. Keď sa od jedného z novinárov dozvedela, že sa tu oslavuje pozvánka do NATO, pokrútila udivene hlavou. „Ja som sem neprišiel, len som sa zastavil na ceste z práce,“ reagoval mladý muž na otázku, prečo sem prišiel. Podobne odpovedali aj ďalší, nikto z oslovených nevedel povedať, čo sa tu koná. (pcs) FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Vyhlásenie hláv štátov Vilniuskej desiatky (V 10), v ktorom podporujú cieľ plne odzbrojiť Irak v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN, je podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana všeobecným politickým vyhlásením, ktoré vyjadruje naše už viackrát deklarované postoje.
„Ale dnes už špekulovať, či budeme vysielať vojakov do Iraku a podobné záležitosti, myslím si, že naozaj nie je namieste, pretože tak otázka jednoducho nestojí,“ povedal včera Kukan.
Niektorí slovenskí politici kritizovali skutočnosť, že o celej veci nediskutovala Národná rada ani vláda. „Keď príde čas a bude to potrebné, určite to vláda veľmi zodpovedne posúdi, prijme rozhodnutia a bude informovať Národnú radu,“ dodal Kukan.
Hlavy štátov a vlád V 10 – Albánska, Bulharska, Chorvátska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Macedónska, Rumunska, Slovenska a Slovinska na pražskom summite NATO v spoločnom vyhlásení potvrdili, že politická solidárnosť a oddanosť demokratickým hodnotám bude aj naďalej základom ich vzájomnej spolupráce i so spojencami NATO. V 10 vznikla pred dvoma rokmi a bola vyjadrením solidarity všetkých krajín, ktoré mali záujem vstúpiť do NATO.
Vyhlásenie bolo podľa Kukana pripravené veľvyslancami krajín v NATO a USA, bolo prijaté konsenzom, a takéto dokumenty sa nepodpisujú.
Na poznámku, že v prípade Iraku zatiaľ USA nepredložili dôkazy o spojení irackého režimu so svetovým terorizmom, premiér Mikuláš Dzurinda povedal: „Slovensko ako nečlen NATO je presvedčené, že Spojené štáty sú plne demokratický štát, ktorému nesmierne záleží na mierovom vývoji na tomto svete. Ale vieme veľmi dobre, že aj v procese globalizácie to nejde bez zodpovednosti. A ja osobne vidím krajinu, ktorá nesie najväčšiu zodpovednosť za ochranu demokratických hodnôt na svete, a to sú USA.“ Ako ďalej povedal, „boli by sme radi, keby Saddám Husajn naplno vyhovel rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN“. (tasr)