Kedysi boli študenti za výborné študijné výsledky odmeňovaní mesačným prospechovým štipendiom. Jeho výška bola na rôznych školách rôzna a boli naň stanovené pevné podmienky. Vypočítavalo sa z prospechu, ktorý študent dosiahol v predchádzajúcom školskom roku. Ak chcel napríklad študent filozofie získať najvyššie prospechové štipendium - 500 korún, nesmel mať zo žiadnej skúšky trojku a celkový priemer musel mať do 1,3. Na 350 korún to bol priemer do 1,7 a na 150 korún priemer do 2,0.
Ak bol študent šikovný, mohol získať aj podnikové štipendium. Znamenalo to, že sa zaviazal po skončení štúdia pracovať v určitom podniku, povedzme desať rokov, a podnik mu za to vyplácal určitú sumu peňazí.
Dnes už študenti tieto výhody nemajú - štipendiá by mohli poskytovať fakulty, vysoké školy však spravidla nemajú peniaze.
„Prospechové v takom zmysle, ako si ho zrejme pamätáte, už neposkytujeme. Jednorazové ceny udeľuje študentom dekan,“ informovali nás na študijnom oddelení Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity. „Minulý rok dekan udelil 17 pochvalných uznaní spojených s odmenou 1500 korún a 17 študenti boli vyznamenaní (1000,- Sk),“ hovorí Z. Rybárová zo sociálneho referátu unibverzity. „Na pochvalné uznanie sa musí mať študent známky do 1,1 a všetky štátnice na prvý termín za jedna, na vyznamenanie stačí priemer za celé štúdium do 1,2.“
Hoci sú tieto sumy skôr symbolické, nepovažujú ich študenti za hlúposť. „Keď sa umiestnim v súťaži študentskej odbornej činnosti, môžem dostať nanajvýš poukaz na knižky za 500 korún, ale aj to poteší,“ hovorí študentka tretieho ročníka na Trnavskej univerzite Jitka Kubenová. (gal)