BRATISLAVA – Slovensko si v hodnotení ekonomickej slobody nepolešilo. Získalo rovnaký počet bodov ako vlani a spolu s Poľskom obsadilo 66. priečku zo 156 hodnotených krajín. Rebríček vedú malé ázijské ekonomiky Hongkong a Singapur. Do prvej päťky ešte vošli Luxembursko, Nový Zéland a Írsko. Vyplýva to z rebríčka, ktorý každoročne zostavuje americký inštitút Heritage Foundation. Podľa Williama Beacha z inštitútu je hodnotenie ekonomickej slobody dôležité najmä pre rozhodovanie investorov.
Podľa hlavného ekonóma Slovenskej sporiteľne Martina Barta preto nevyznieva povzbudivo, že Slovensko si z krajín V 4 vedie najhoršie. „Je to jednoznačný signál, že treba pridať,“ povedal. Niektorí ekonómovia však tvrdia, že ekonomická sloboda nie je podstatná, ale prím hrá veľkosť trhu. Inak by nebol taky veľký záujem napríklad o Čínu, ktorá patrí ku krajinám s menšiou ekonomickou slobodou – v rebríčku obsadila 127. priečku. „To však platí iba pre veľké krajiny,“ oponuje Barto. Čína či India dokážu veľkosťou trhov takéto rebríčky „prevalcovať“. „V prípade malých štátov v tesnej blízkosti, čo je aj prípad Slovenska, môže byť takéto hodnotenie pre investora veľmi dôležité.“ Investori často o týchto krajinách vedia len veľmi málo a nezávislé porovania im ponúkajú určitý obraz.
S tým súhlasí aj Marek Gábriš z ČSOB. Slovensko nemôže konkurovať veľkosťou trhu napríklad Poľsku. Pri rozhodovaní investora však môže zavážiť, že je na Slovensku podstatne lacnejšia pracovná sila. „Ak berieme do úvahy priemernú mzdu v národnom hospodárstve, tak je takmer o polovicu nižšia ako v Poľsku,“ povedal Gábriš.
„Dôležité je vnímať výsledky aj v kontexte s existujúcimi investíciami v krajine – lebo tie su najlepším dôkazom toho, či aj investori tieto prieskumy beru vážne,“ povedal analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Napríklad v menovej a fiškálnej politike má Slovensko výrazne horšie hodnotenie ako Uganda bojujúca s hladom. Viac ako 60 percent investorov v tejto krajine vníma verejné inštitúcie ako vysoko korupčné. „Teda Uganda sa nachádza o štyri priečky pred Slovenskom napriek tomu, že bude asi sotva rajom pre investorov,“ konštatuje Pätoprstý.
Investorov na druhej strane môžu niektoré prejavy „ekonomickej neslobody“ aj lákať. Sľubujú totiž zaujímavé zisky. Gábriš spomenul obchodné politiky rôznych krajín. Ak vláda vytvára bariéry vysokými dovoznými clami, bude pre podniky na tomto trhu výhodné podnikať, pretože sú chránené pred konkurenciou. Druhou stranou mince však je, že po zrušení bariér budú dopady na tieto firmy ešte citeľnejšie.
Bariéry však prinášajú aj ďalší efekt, a to byrokraciu, ktorá na ochranné opatrenia dohliada. „To zasa vyvoláva ďalší efekt, ktorým je korupcia,“ upozorňuje Barto.
TOMÁŠ KURTANSKÝ