Miroslav Saniga tvrdí, že ľudia si často môžu za napadnutie medveďom sami, pretože táboria na miestach, kde je to zakázané, a z roka na rok medveďom likvidujú viac ich prirodzenej potravy - húb, malín, brusníc a čučoriedok.
Podľa odborníkov sú najagresívnejšie najmä mladé, dvoj- a trojročné medvede, ktoré staršie medvede nechcú vpustiť do svojich teritórií, a preto sú nútené hľadať potravu inde. Stáva sa, že pri nedostatku potravy napádajú ovce. „Nedávno zabil mladý medveď šesť oviec na salaši v Liptovských Revúcach pri Ružomberku,“ argumentuje Saniga.
Okrem útokov na ľudí a hospodárske zvieratá sa v tomto roku objavili aj časté demolácie včelínov. Len v okrese Prievidza medvede zlikvidovali vyše 50 úľov. Chybu však robia aj včelári, ktorí umiestňujú pojazdné včelíny v blízkosti lesov.
Odhady počtu medveďov na Slovensku sa značne líšia. Ochranári tvrdia, že medveďov je iba okolo 400, poľovníci zasa ich počty odhadujú na vyše tisíc. Odborníci sa však domnievajú, že počet medveďov v slovenských lesoch je asi 700 až 800 kusov.
DANIEL VRAŽDA