Exekútori sa u ľudí stretávajú s nedôverou. Tí, čo sa dostali do problémov, vnímajú exekútorov ako niekoho, kto im chce ublížiť a pripraviť o čo najviac peňazí. „Vždy sa usilujeme odporučiť postup, ktorý je najvýhodnejší. Nebýva ľahké presvedčiť ľudí, že náš ‘návod‘ je naozaj v ich záujme,“ hovorí Jozef Skála, koncipient exekútorského úradu v Žiline.
Spôsoby, akými sa niektorí snažia zbaviť záväzku, súdni exekútori a ich pracovníci dobre poznajú. „Nepreberajú zásielky, odmietajú akýkoľvek kontakt s exekútorským úradom, nepredložia vyhlásenie o majetku. Nedobehnú exekútora, ubližujú sami sebe,“ hovorí Skála. Exekútor zvýšené náklady aj tak zahrnie do trov. Navyše, dlžná suma sa časom zvyšuje o úroky.
Skála hovorí, že doteraz sa mu vždy podarilo dlžníkov presvedčiť, že agresivita nič nevyrieši. „Je to otázka vzťahov a psychologická záležitosť.“ Konanie často komplikuje aj druhá strana, ktorá chce svoje peniaze čo najskôr. „Exekútor musí byť poverený súdom do 15 dní od podania návrhu, niekedy však súd nerozhodne ani za rok,“ odpovedajú exekútori.
Z rôznych príčin sa mnohé pohľadávky stanú nedobytnými, čo tiež vyvoláva nedôveru. „Exekútor sa snaží vymôcť každú pohľadávku, nemôže však ísť nad rámec zákona,“ hovorí Skála. (aha)