BRATISLAVA – Exekúcie sú súčasťou každej trhovej ekonomiky – vymáhajú sa nimi dlhy, pokuty. Veritelia sa nimi domáhajú zaplatenia faktúry či pôžičky, nájomného, neraz aj pokuty za jazdu v mestskej hromadnej doprave načierno – sumy sú niekoľko desiatok miliónov, ale aj 50 či 100 korún.
Tým, čo sa chcú podobnému zážitku vyhnúť, exekútori radia veľmi starostlivo zvážiť, napríklad aj to, či pôjdu ručiť na pôžičku. Pôvodná suma môže totiž kvôli poplatkom a úrokom v bankách niekoľkonásobne narásť.
Exekútor prichádza na rad, až keď zlyhajú všetky zákonné možnosti. „Nastupujeme, až keď niekto nesplní nariadenie súdu,“ hovorí viceprezident Slovenskej komory exekútorov Jozef Horváth. Ak sa mu nepodarí dohodnúť sa s dlžníkom, zablokuje jeho bankové účty alebo zabaví majetok.
Čo dlžníkovi zostane
Exekúcii nepodlieha napríklad bielizeň a obuv, posteľ, stôl, chladnička, sporák, práčka, bežný kuchynský riad, rádioprijímač, domáce zvieratá okrem tých, ktoré slúžia na podnikanie, zdravotnícke potreby, snubný prsteň a obrúčka, hotovosť do 3 000 korún, študijná literatúra a hračky. Televízor sa už skonfiškovať môže.
Verejnosť exekútorov nemá v láske, mnohí ich označujú za novodobých výpalníkov. Šéfa komory exekútorov to neprekvapuje. „Keď niekomu siahame na majetok, nebude sa nás zastávať. Komu spravíme dobre, je rád, má svoje peniaze a čo je ho viac po exekútorovi.“ Môže ísť aj o život. „Ja neviem, kto chytí sekeru a zatne mi ju do krku,“ hovorí.
Exekútor nesmie odmietnuť vykonať exekúciu. „Nemôžem rozmýšľať, že vezmem toto, lebo je to lukratívnejšie ako čosi iné,“ hovorí Horváth.
Najdlhšie trvajú exekúcie na vysoké sumy, keď treba vydražiť nehnuteľnosti. Najjednoduchší priebeh majú exekúcie, ak niekto dlhuje Slovenským telekomunikáciám alebo zdravotným poisťovniam. „Trebárs pre Sociálnu poisťovňu vymáham 42 korún. Viac stojí poštovné.“ Úspešnosť exekúcií sa podľa Horvátha pohybuje v rozpätí 30 – 40 percent.
Odmena pre exekútora
Exekútor je na exekúcii hmotne zainteresovaný, patrí mu odmena 20-percent z vydobytej sumy, aj tá je však obmedzená. Ak vymôže 200-tisíc, patrí mu 40-tisíc, ak 10 miliónov, nedostane dva, ale len jeden milión, tak to ukladá zákon. Aj tak sa exekútorstvo považuje za lukratívne povolanie, v očiach verejnosti je späté s bohatstvom. Podľa Horvátha sú to skôr výnimky, priemerne vraj dostávajú 25 – 30-tisíc korún mesačne.
Prípad kolegu Michnicu, ktorý je obvinený z úplatkárstva odmietol komentovať, pretože ho nepozná. Na „čierne ovce“ v radoch exekútorov má však svoj názor. „Treba voči nim nekompromisne postupovať.“
Kedy prichádza na rad
Ak veriteľ vyhral súdny spor a rozhodnutie súdu sa stalo právoplatným, no dlžník svoj dlh odmieta splatiť, môže požadovať splnenie pohľadávky za pomoci štátneho donútenia – exekútora. Veriteľ najprv doručí exekútorovi návrh na vykonanie exekúcie. Exekútor návrh predloží najneskôr do 15 dní príslušnému súdu. Súd preskúma žiadosť a ak nezistí rozpor podkladov so zákonom, poverí ho, aby vykonal exekúciu. V opačnom prípade súd žiadosť zamietne. Úlohou exekútora je upovedomiť obe strany – veriteľa aj dlžníka – o začatí exekúcie. Exekúciu je možné prerušiť, ak dlžník uhradí trovy konania. (joč)