Hoci je motivácia študentov učiť sa rôzna, nedá sa povedať, či sa dnes učia lepšie alebo horšie ako v minulosti. „Počet vyznamenaných sa už niekoľko rokov drží na rovnakej úrovni,“ hovorí prorektor Univerzity Komenského Pavel Sura. Podľa neho pribudlo veľa ambicióznych a cieľavedomých študentov, ktorí vedia, čo chcú, a systematicky sa pripravujú na svoje povolanie. „Vedia totiž, že iba od nich závisí, ako sa uplatnia v praxi.“
Najlepšou motiváciou pre študentov je teda ich vlastná snaha byť lepší a niečo dokázať. Ocenenia vysokých škôl sú skôr odmenou za ich snahu.
Ako ich odmeňujú?
UNIVERZITA KOMENSKÉHO, BRATISLAVA
Udeľuje veľa akademických pochvál, ceny rektora a dekanov. Peňažné odmeny, ktoré sú s nimi spojené, bývajú tak do troch tisíc korún. „Nemyslím si, že peniaze sú najsprávnejšou a najsilnejšou motiváciou, ktorá vedie k úspešnosti,“ myslí si prorektor univerzity Pavel Sura.
Študenti, u ktorých sa výborné študijné výsledky spájajú s ďalšími úspechmi, si môžu trúfnuť aj na Grand Prix Ľudovej banky (40 000 Sk).
Dobrou motiváciou bývalo prospechové štipendium, na to však v súčasnosti väčšina fakúlt nemá peniaze.
SLOVENSKÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA
Podľa rektora Ľudovíta Molnára je pre študentov silnou motiváciou už samo štúdium na univerzite: „Naši absolventi sú vysokokvalifikovaní profesionáli. Dokumentuje to ich dobré uplatnenie doma aj v zahraničí.“
Keďže vzdelávanie na STU má podporu podnikov (Volkswagen, Slovnaft, Siemens, Tatrabanka či Ľudová banka), jej študenti sa môžu okrem tradičných cien rektora či dekana uchádzať aj o ceny týchto podnikov. Pohybujú sa od 30 000 do 50 000 korún. Zaujímavá je cena Strojníckej fakulty najlepšiemu študentovi - nové auto.
UNIVERZITA MATEJA BELA, BANSKÁ BYSTRICA
Na každej fakulte oceňujú študentov inak, spravidla však nedostávajú vyššie odmeny ako tritisíc korún. Ekonomická fakulta dáva najlepším študentom a športovcom drobnosti - knihu či vázičku s emblémom fakulty. Fakulta humanitných vied dáva červené diplomy a cenu dekanky (1500 korún). Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov oceňuje vyznamenaných študentov cenou dekana (1000 korún).
Asi traja absolventi bývajú odmenení Cenou rektora. (Medaila, diplom, 2000 korún).
KATOLÍCKA UNIVERZITA, RUŽOMBEROK
Študentov motivujú cenami dekanov, ale aj nomináciou do súťaží o ceny, ktoré ponúkajú rôzne organizácie.
„Nedávno naša absolventka získala Grand Prix Ľudovej banky a s ňou 40 000 korún,“ hovorí prorektor univerzity Anton Tyrol.
Najlepší študenti sa môžu zúčastniť konkurzov o štúdium na univerzitách v západnej Európe, s ktorými má univerzita dohody.
UNIVERZITA VETERINÁRNEHO LEKÁRSTVA
Najlepší študenti sú uprednostňovaní pri zahraničných mobilitách v rámci programu CEEPUS a SOCRATES, a sú uprednostňovaní pri získaní štipendia od Medzinárodnej asociácie malých zvierat a pri ukončení štúdia dostanú mimoriadne štipendium.
ŽILINSKÁ UNIVERZITA
Cenou rektora (5000 korún) oceňujú na každej fakulte najlepšiu diplomovú prácu a študenta s najlepším prospechom počas celého štúdia. Cena dekana (3000 korún) udeľujú na väčšine fakúlt. „Považujeme to za kombináciu morálneho a materiálneho ocenenia,“ hovorí prorektor Michal Pokorný. Okrem toho univerzita prihlasuje vynikajúce diplomové práce do súťaže o cenu Ľudovej banky a cenu Werner von Siemens.
EKONOMICKÁ UNIVERZITA, BRATISLAVA
Najvyšším ocenením je Cena prof. Imricha Karvaša za najlepšiu diplomovú a doktorandskú prácu (vo februári 2002 to bolo po 16 000), ďalej je to Cena S. B. Romana pre najlepšieho absolventa z každej fakulty. Univerzita každoročne nominuje najlepšieho absolventa na ocenenie Grand Prix Ľudovej banky a študentov na Cenu Penta Group za vynikajúce študijné výsledky. Študentov oceňujú aj fakulty (Cena Nadácie Národohospodár, Cena Hansa Vontobela za najlepšiu diplomovú prácu z oblasti bankovníctva a medzinárodných finančných vzťahov- I. miesto 20 000 Sk a týždenný pobyt v Bank J. Vontobel v Zurichu).
VOJENSKÁ LETECKÁ AKADÉMIA, KOŠICE
Študentov, ktorí skončia štúdium s najlepším prospechom, zverejňuje Vojenská letecká akadémia na Tabuli cti. Najlepší dostávajú na slávnostnom nástupe pri príležitosti ukončenia štúdia na akadémii aj hodinky s venovaním od rektora.
SLOVENSKÁ POĽNOHOSPODÁRSKA UNIVERZITA, NITRA
V roku 1998 začala s vyplácaním prospechového štipendia v objeme stotisíc korún, dnes už vypláca päťstotisíc. Odmeny dostávajú študenti, ktorí majú ročníkový študijný priemer 1,2. „V súčasnosti je to asi tisíc študentov,“ hovorí rektor Imrich Okenka. Okrem cien dekanov a ceny rektora oceňujú najlepších aj spolupracujúce podniky a inštitúcie - v minulosti to bola napríklad Cena Poľnobanky, Cena ministra poľnohospodárstva, Cena Auto Škoda Slovakia. Aj táto škola nominuje študenta na Grand Prix Ľudovej banky.
TECHNICKÁ UNIVERZITA VO ZVOLENE
Odmeňuje študentov za vynikajúce výsledky alebo reprezentáciu školy Cenou rektora (1000 Sk) a Cenami dekanov fakúlt (vecný dar). Ceny pre absolventov sa viažu na študijné výsledky: ak študovali na čisté jednotky je Cena rektora tritisíc korún, absolventi s priemerom do 1,2 dostanú dve tisícky. Ceny dekanov fakúlt pre absolventov sa pohybujú od 500 do 1000 korún podľa počtu absolventov.
(sr, gal)