Mnohí považujú za vysoké ocenenie absolventa červený diplom. Ten sa udeľuje študentovi, ktorý počas štúdia nemal horší študijný priemer ako 1,2 a ktorý mal na štátniciach samé jednotky. Niektorí študenti si však myslia, že sa pre červený diplom neoplatí trápiť so známkami.
„Vyštudovala som filozofickú fakultu s červeným diplomom. Keď som si však hľadala prácu, nikoho to nezaujímalo. Môj prvý zamestnávateľ sa nepozeral na známky, jednoducho som bola čerstvý absolvent a tomu patrí základný tarifný plat,“ sťažuje sa Iveta Molnárová z Košíc.
Aká je pravda?
„Naše skúsenosti hovoria, že bežní zamestnávatelia pri obsadzovaní stredne orientovaných pracovných miest naozaj veľmi nedbajú na výsledky študentov. Skôr pozerajú na to, aký dojem urobia pri pohovore, čo vedia prezentovať, čo urobili, či majú prax,“ vysvetľuje tlačová hovorkyňa Národného úradu práce Lýdia Výborná. „Solídnejší zamestnávatelia so zahraničnou účasťou si vyberajú dokonca už na školách. Pozývajú študentov na rôzne akcie, trhy práce, kde ich oboznamujú s tým, čo práca v ich firme obnáša a vyslovene cielene hľadajú tých najschopnejších.“
Dodáva, že vo firmách, kde pochopili, že musia stavať na kvalitnej pracovnej sile, je to bežné.
Študentom preto radí: „Ak chcú robiť v známej, prosperujúcej firme, musia tomu podriadiť aj svoje výsledky na škole. Ale nestačí, len ak myslia na červený diplom. Už dávno predtým, tak v treťom ročníku na vysokej škole by sa mali obzerať okolo seba.“
Pre niektoré vysoké školy je samozrejmosťou k tomu študentov viesť. Pre stredné však už nie. „Ale možno sa toho niekedy dožijeme,“ dodáva Výborná.
(sr)