
Najlepší absolventi vysokých škôl dnes okrem červených diplomov môžu získať i hodnotné ceny - napríklad 30 000 až 50 000 korún či osobné auto.
FOTO SME - SOŇA REBROVÁ
Študenti sa hlásia na vysoké školy z rôznych príčin. Niekoho škola jednoducho baví, iný chce mať čo najlepšie vzdelanie a skvelú budúcnosť, ďalší robí radosť rodičom. A nájdu sa aj takí, čo sa na „výšku“ prihlásia, len aby získali odklad vojenčiny alebo lacné ubytovanie na internáte.
Je vysokým školám jedno, či študenti z ročníka do ročníka len tak „preplávajú“, alebo ich k lepším výsledkom nejako motivujú? A je to vôbec ich úlohou?
„Zákon ani iná právna norma priamo neukladá vysokým školám povinnosť motivovať svojich študentov k čo najlepšiemu prospechu. Napriek tomu to však robia,“ povedal pre SME riaditeľ odboru vysokých škôl na ministerstve školstva Peter Plavčan. Myslí si však, že „ak sa v budúcnosti vyrovná dopyt po štúdiu ponuke, bude úspešnosť študentov pri hľadaní zamestnania významným argumentom pri získavaní nových“.
Väčšina škôl dnes motivuje študentov tým, že najlepším odovzdáva akademické pochvaly, ceny dekana a rektora, prípadne pochvalný list. Niektoré pridávajú drobné spomienkové predmety s logom školy, iné aj finančné ohodnotenie do troch tisíc korún.
Ceny sa zvyšujú aj o zaujímavé sumy v tom prípade, ak sa vysoká škola spojí s nejakým sponzorom. Tí neváhajú venovať najlepším študentom aj 30- až 50-tisíc korún. Na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave dostáva najlepší študent dokonca auto.
Máloktorý študent sa však začne učiť pre odmenu. „Myslím si, že väčšina študentov len zotrvala v tom, čo robili predtým,“ hovorí Katarína Niňajová, študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorá získala Cenu Penta group a k nej 50-tisíc korún. „Učila som sa predovšetkým kvôli sebe, aj keď odmena za štúdium poteší.“ Peniaze chce, podobne ako ostatní ocenení, použiť na ďalšie vzdelanie.