Brusel 25. novembra (TASR) - Ministri energetiky EÚ sa na dnešnom zasadnutí usilujú dosiahnuť dohodu o určení dátumu úplného otvorenia trhu s plynom a elektrickou energiou, a to aj napriek odporu Francúzska a Nemecka. Diplomati uviedli, že je dohoda možná.
Francúzsko a Nemecko podporujú zásadné zmeny zákona, ktorý v súčasnej forme povedie k úplnej liberalizácii trhu s energiami v roku 2005. Francúzska ministerka energetiky Nicole Fontainová uviedla, že jej krajina je za plnú liberalizáciu tohto trhu, ale len pod podmienkou, že to bude progresívny krok. Francúzsko doteraz liberalizovalo svoj trh s energiou len v minimálnom rozsahu platných dohôd EÚ. Liberalizácia sa však vôbec nevzťahuje na domácnosti a veľké firmy, ktoré zostávajú doménami štátneho elektrárenského monopolu Electricité de France a plynárenského Gaz de France.
Krajiny, ktoré išli v privatizácii tohto sektora ďalej ako Francúzsko, napríklad Veľká Británia, už privatizovali svoju energetiku a trh s energiami otvorili medzinárodnej súťaži. Teraz chcú donútiť Francúzsko, aby urobilo to isté.
Ministri musia rozhodnúť, či príjmu francúzsku požiadavku a budú súhlasiť s liberalizáciou tohto trhu niekedy medzi rokmi 2007 až 2009, a či liberalizácia bude závisieť od výsledkov, ktoré sa pri otváraní trhu dosiahnu v jednotlivých segmentov trhu.
Zástancovia liberalizácie veria, že väčšia súťaživosť povedie k zníženiu cien plynu a elektrickej energie. Odporcovia sa obávajú, že liberalizácia zhorší úroveň verejných služieb, zabráni privatizácii a ohrozí bezpečnosť zásobovania.
Oveľa väčším problémom bude presadenie návrhu na rozčlenenie výroby elektrickej energie a obchodných aktivít od distribučného systému. Nemecko je proti tomuto návrhu. Minister hospodárstva Wolfgang Clement povedal, že jeho vláda je proti zmenám v tejto oblasti, ktorá funguje a dokázala svoju spoľahlivosť aj v minulosti.
EÚ prijala zákony o liberalizácii trhu s energia v roku 1996 a 1998, podľa ktorých už krajiny liberalizovali na 30 % trh s elektrickou energiou a na 20 % trh s plynom. Na budúci rok by mali tieto čísla vzrásť na 35, resp. 28 %.
* 1 jns zll