fond. Tieto fondy totiž investujú prostriedky podielnikov ako do nástrojov s fixným výnosom, tak aj do akcií, prípadne derivátov. Fixné výnosy ponúkajú dlhopisy a pokladničné poukážky. Akcie naopak ponúkajú vyššie výnosy, avšak pri vyššom riziku.
Vysoká volatilita akcií, ktoré v dlhodobom horizonte prinášajú najvyšší výnos je v zmiešanom fonde spojená s konzervatívnejšími dlhopismi. Tie v dlhom období dosahujú nižší výnos, avšak pri nižšom riziku. V období recesie, keď výkon ekonomík, úrokové miery a hlavne ceny akcií klesajú, kapitálový výnos dlhopisov stúpa. Zníženiu výkonnosti na akciových trhoch sme svedkami najmä dnes. Kurzy akcií totiž v poslednej dobe klesajú na najvýznamnejších trhoch. Nepriaznivý vplyv mali aj teroristické útoky a účtovné škandály. Výhoda zmiešaných fondov spočíva v integrácií niekoľkých inštrumentov, ktoré sú spoločne menej rizikové než portfólio zložené iba z akcií a zároveň dosahujú vyšší výnos než peňažné a dlhopisové fondy. Za nevýhodu zmiešaných fondov je považovaná voľnosť portfólia manažérov pri zostavovaní portfólia fondu. Zmiešaný fond môže, avšak nemusí, mať vo svojom štatúte uvedené limity investícií do jednotlivých inštrumentov. Podiely jednotlivých druhov aktív sa tak môžu u jednotlivých fondov v čase význačne líšiť, nehľadiac na to, že i keď sa niektoré fondy volajú zmiešaný, alebo vyvážený majú všetky prostriedky zainvestované do akcií alebo naopak do dlhopisov. Každá správcovská spoločnosť má pre každý zmiešaný fond definovanú istú investičnú stratégiu, ktorá určuje aj podiel akcií na zložení portfólia fondu. U domácich správcovských spoločností bol tento podiel ku koncu septembra od 12 - percent (Investičná a dôchodková správcovská spoločnosť, Tatra Asset Management) do 41 - percent (medzinárodný vyvážený fond od VUB Asset Management) a závisí od miery konzervatívnosti konkrétneho fondu.
Stratégie investovania vo fondoch
Z týchto kritérií, z jednotlivých podielov v akciách a dlhopisoch, rozlišujeme zmiešané fondy agresívne, konzervatívne a defenzívne. U agresívnych zmiešaných fondov prevažuje akciová zložka portfólia. Tieto fondy sa svojím prístupom k alokácii prostriedkov od podielnikov najviac blížia k akciovým podielovým fondom. A to svojím rizikom aj svojou výkonnosťou, dnes sa pohybujúcou v záporných intervaloch. Fond, ktorý má vyvážené portfólio, približne rovnakú časť prostriedkov v akciách a dlhopisoch, zaraďujeme do skupiny konzervatívnych fondov, pretože volatilné, a v dlhom horizonte výnosné akcie sú tou časťou portfólia, ktorá generuje dlhodobý rast investície. Zatiaľ čo dlhopisy a ostatné inštrumenty s fixným výnosom zaisťujú stabilitu výnosu a predovšetkým investície v krátkom horizonte. Nemalo by sa teda stávať, že výnos bude dosahovať záporných hodnôt po dobu napríklad jedného roka. Akcie síce môžu trpieť poklesom hodnoty i po dlhší čas, ale dlhopisová časť portfólia fondu by mala zaistiť, aby vyvážený fond nestrácal na hodnote počas príliš dlhej doby. Treťou kategóriou zmiešaných fondov sú fondy defenzívne, ktoré v portfóliu stabilne udržujú vysoký podiel dlhopisov (55 - 90 percent). Tieto fondy sú z opačného konca na škále výnosovosti a rizika. Pretože sa nesnažia generovať výnosy presahujúce výkonnosti dlhopisových fondov, nemusia mať zastúpené akcie v takom meradle. Podiel akcií v portfóliu takých fondov býva obvykle približne 10 až 20 percent. Vzhľadom na to, že zmiešané fondy v sebe obsahujú také rizikové a volatilné nástroje, predlžuje sa aj investičný horizont, s ktorým by klient mal počítať u dlhopisových fondov. Ten začína na troch rokoch. U týchto fondov by mal investor podrobne poznať ich investičnú stratégiu a sledovať, či sa od nej príliš neodchyľujú.
Klienti zmiešaných fondov
Investujúcich klientov môžeme rozdeliť podľa ich preferencií voči miere rizika a výšky možných výnosov do troch hlavných skupín. Prvou z nich je konzervatívny investor, ktorý uprednostňuje typ investovania a ten sa vyznačuje nízkou úrovňou rizika. Je to investor, ktorý očakáva pravidelnú a stabilnú úroveň výnosov. Jeho želaním je dosiahnuť bezpečný, rovnomerný a dlhodobý výnos. Takémuto klientovi vyhovujú fondy peňažného trhu, prípadne dlhopisové fondy, ktoré majú nízke riziko. Ďalší typ - dynamický investor očakáva vyšší výnos, je preto ochotný investovať svoje peniaze aj v dlhodobom horizonte a zároveň akceptovať aj vyššie riziko. Je rozvážny a nepodlieha neuváženému a predčasnému predaju svojich aktív v prípade, že jeho investícia krátkodobo poklesne, pretože vie, že tento pokles je len dočasný. Vhodným typom fondu pre takéhoto klienta môže byť aj zmiešaný fond, ale jeho pozornosť by mal upútať predovšetkým fond akciový. Medzi týmito dvoma pólmi stojí investor s vyváženým profilom. Pri investovaní možno jeho cestu nazvať ako „zlatú strednú cestu“ a jeho investície by mali smerovať do zmiešaných fondov. Je vhodné, aby si časť peňazí uložil tak, aby mu prinášali pravidelný a dlhodobý výnos, kým druhú časť investuje do rizikovejších aktív a tak dosiahne výnos už v strednodobom horizonte. Pomer akciových a dlhopisových fondov si pritom môže zvoliť sám.
Klienti sa samozrejme rozhodujú podľa určitých kritérií. Budúci investor by mal zvažovať svoje očakávania ohľadne dĺžky doby jeho investície očakávaného výnosu a miery rizika, aké je ochotný akceptovať. Ďalej by mal zvažovať kvalitu správcovskej spoločnosti, ktorá fond spravuje, výšku vstupných a správcovských poplatkov, komplexnosť ponuky fondov, aby v prípade jeho záujmu mohol zmeniť svoju stratégiu a presunúť svoje prostriedky do iného fondu správcovskej spoločnosti.
Takisto by mal zohľadniť transparentnosť správcovskej spoločnosti a množstvo informácií, ktoré o svojej činnosti a fondoch poskytuje. Ďalším kritériom je aj veľkosť majetku fondu. Jednotlivé fondy sa takisto odlišujú aj doplnkovými službami a produktmi, ako sú napríklad rôzne poistenia, programy sporenia a možnosti investovania v cudzích menách.
(tkl)