e premeny fondu.
Ako pre agentúru SITA uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Erik Osuský, týmto rozhodnutím bol zavŕšený proces zosúlaďovania majetku RIF so zákonom o kolektívnom investovaní. Od konca marca, kedy akcionári rozhodli o premene na otvorený podielový fond, predal fond zo svojho portfólia 372 titulov tuzemských cenných papierov v celkovom objeme viac ako 1,5 miliárd korún. Fond predal aj dlhopisovú časť svojho portfólia, ktorá bola denominovaná v dolároch a eurách a získané peniaze previedol na koruny. V súčasnosti je v portfóliu fondu podľa Osuského 24 druhov akcií, pričom všetky sú obchodovateľné na burze. V čase otvorenia by mal fond vlastniť podľa neho ešte sedem druhov dlhopisov a zvyšok bude tvoriť hotovosť. Aby fond splnil zákonné podmienky, musel predať všetok hnuteľný aj nehnuteľný majetok a „vyčistiť“ účtovníctvo od všetkých záväzkov a pohľadávok. Otvorený podielový fond totiž nemá právnu subjektivitu a preto nesmie mať žiadne záväzky ani pohľadávky. V súčasnosti fond eviduje len pohľadávku voči Fondu národného majetku za predaj 2,86 percent akcií Slovenských elektrární. Na majetku fondu sa pri jeho otvorení musia cenné papiere podieľať 60 percentami a zvyšných 40 percent musí tvoriť hotovosť. Vedenie vo štvrtok požiadalo Úrad pre finančný trh o súhlas s vytvorením otvoreného podielového fondu. Po udelení súhlasu úradu musí fond požiadať ešte Stredisko cenných papierov SR o zrušenie emisie akcií a tiež o výmaz z Obchodného registra. Vedenie fondu predpokladá, že po otvorení fondu, ktoré by sa malo zavŕšiť v tomto roku, požiada o vyplatenie podielových listov väčšina podielnikov. Ich vyplácanie by však malo prebiehať plynule, lebo veľká časť zdrojov fondu je uložená v likvidných cenných papieroch.
Čistá hodnota majetku investičného fondu predstavuje v súčasnosti 3,175 miliárd korún, z čoho na jednu akciu pripadá 1 452 korún. Úrad pre finančný trh v záujme ochrany minoritných akcionárov fondu 16. októbra pozastavil obchodovanie s akciami RIF na Slovenskej burze cenných papierov. Na burze sa totiž uzavrelo niekoľko priamych obchodov s akciami pri cenách okolo 700 korún za akciu, pričom v anonymných obchodoch sa akcie predávali od 1 100 korún do 1 150 korún za akciu.
Čistá hodnota majetku fondu pripadajúca na jednu akciu bola podľa zverejňovaných údajov 1 395 korún. Na Burze cenných papierov v Bratislave zatiaľ úrad obchodovanie s akciami nepozastavil. Približne 46-percentný podiel vo fonde kontroluje v súčasnosti konzorcium firiem J&T Banka a Prvá Penzijná správcovská spoločnosť. Fondu národného majetku SR ostal podiel 13,63 percenta akcií. Slovenský pozemkový fond vlastní 5,65 percenta.
(tkl)