
Americký minister obrany Donald Rumsfeld (vľavo v popredí) zviezol premiéra Mikuláša Dzurindu (vpravo v popredí) a ministra obrany Ivana Šimka (uprostred) vo svojom lietadle z Prahy do Bratislavy. FOTO TASR – ŠTEFAN PUŠKÁŠ
BRATISLAVA – Prvá cesta amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda zo summitu NATO v Prahe viedla do Bratislavy. Lietadlom zviezol aj premiéra Mikuláša Dzurindu.
„Slovenská republika, moja vlasť, bola pozvaná stať sa členským štátom Severoatlantickej aliancie. V živote každého národa sú výnimočné udalosti. Pozvanie je takouto udalosťou,“ hovoril po rokovaní s Rumsfeldom na úrade vlády v Bratislave Dzurinda.
Premiér si s americkým šéfom obrany skladal poklony. Dzurinda: „Slovensko je a bude pevným, silným spojencom Spojených štátov amerických. V každom prípade, za každých okolností.“ Rumsfeld: „Je to veľmi dôležitý deň pre túto krajinu, je to veľmi dôležitý deň aj pre Spojené štáty a NATO a cítim sa mimoriadne privilegovaný, že tu môžem byť, pri tejto mimoriadnej, výnimočnej udalosti. Svet sa zmenil a zmenil sa výrazným spôsobom. Vyhliadky budúcnosti pre túto krajinu, pre vašich susedov, pre Spojené štáty, pre západných spojencov, sú skvelé.“
Dzurinda sa nevyhol ani nepríjemným otázkam o korupcii. Práve americkí predstavitelia v minulosti upozorňovali, že korupcia na Slovensku je veľkým problémom a môže komplikovať našu situáciu pri rokovaniach o vstupe do NATO aj do Európskej únie.
Dzurinda zopakoval, že korupcia je fenomén prítomný vo všetkých krajinách, ktoré „prechádzajú od komunizmu do nového sveta“. Tvrdil, že na Slovensku sú v boji s ňou aj pozitívne výsledky, že sa rozprával s prezidentom U. S. Steel, ktorý mu povedal, že po dvoch rokoch vyjednávania so Slovenskom sa nestretol ani s náznakom korupcie.
Slovenskí novinári otázky o korupcii opakovali aj ďalej, ich americkí kolegovia dosť dobre nechápali, o čom je reč. Minister obrany Ivan Šimko vysvetľoval, že vytvoríme špeciálne jednotky, ktoré sa bojom proti korupcii budú zaoberať, Donald Rumsfeld bol opatrný: „Je veľmi dôležité bojovať proti korupcii, pretože korupcia útočí na srdce demokratického systému. Oceňujeme pokrok, ktorý sa v tejto krajine dosiahol.“
Otázku, čo bude pre Slovensko znamenať vstup do NATO z vojenského hľadiska a z hľadiska množného rozmiestňovania zbraní na našom území, komentoval Rumsfeld diplomaticky: „Čo Slovensko urobí, je rozhodnutím republiky. Hodnota pre NATO je veľmi jasná – táto krajina má svoje špeciálne sily – chemické, biologické, máte veľmi dobrých ženistov, ktorí už prispievajú k mieru a pomáhajú napríklad novej vláde Afganistanu nájsť cestu. Nové krajiny prídu s energiou, entuziazmom a s láskou k slobode.“
Rumsfeld sa stretol aj s prezidentom Rudolfom Schusterom. Prezident hovoril, že Slovensko musí aliancii aj niečím prispieť. Ku korupcii bol Schuster prísnejší: „Mali by sme preukázať konkrétne výsledky v boji proti korupcii. Nielen prijímať opatrenia.“
Prítomnosť ministra obrany USA v Bratislave sprevádzali rozsiahle bezpečnostné opatrenia. Ministrova kolóna mala šestnásť áut, prvé a posledné autá s majákmi, niekoľko mikrobusov s americkými novinármi a vojenskými predstaviteľmi.
Na úrade vlády boli v miestnosti pre novinárov netradične na stoloch prestreté biele obrusy, plné taniere chlebíčkov, minerálky. Americkí novinári sa ich nedotkli.
RICHARD FILIPKO