
Hasiči z Willenhallu včera prerušili štrajk, aby zasiahli pri požiari v nepoužívanej továrni. FOTO - FOTO- ČTK/AP
v. Pri jednom z nich zahynul človek. Na inom mieste sa rinie hustý dym z horiacej továrne a vojakom sa nedarí oheň zahasiť. V Londýne bola evakuovaná jedna stanica metra, ďalších dvadsať bolo uzavretých, pretože sú príliš hlboké na prípadný zásah hasičskou technikou vojakov.
Štrajk sa začal po tom, čo sa rozpadlo celonočné vyjednávanie. Hasiči tvrdia, že boli pripravení pristúpiť na zvýšenie platov o 16 percent počas budúcich dvanástich mesiacov, ale vláda, ktorá vystupuje v úlohe prostredníka, to vraj prekazila. Ich zamestnávateľom nie je vláda, ale miestne samosprávne rady.
Do rokovania hasiči vstúpili s požiadavkou na 40-percentné zvýšenie platov. Skoro ráno bola dohoda o 16-percentnom zvýšení platov prakticky na dosah. Zamestnávatelia pôvodne ponúkali štyri, potom jedenásť percent. Obe strany sa v podstate dohodli na tom, že rozdiel medzi ponukou zamestnávateľov a požiadavkami hasičov zaplatí vláda - prostredník rokovaní. Vyjednávači oboch strán však nechceli počkať, kým vláda tento rozdiel, ktorý vraj dosahuje niekoľko sto miliónov libier, prepočíta, aby vedela, k čomu sa vlastne zaväzuje, a vyhlásili rokovania za neúspešné.
Hovorca vlády vyhlásil, že celonočné vyjednávanie bolo fingovaným predstavením, ktorého cieľom bol presun zodpovednosti na vládu. Tá potvrdzuje, že bola pripravená pridať peniaze, pokiaľ by hasiči boli ochotní do dohody vložiť záväzok hasičov zmodernizovať pracovné postupy.
Minister financií Gordon Brown však uvoľniť prostriedky pre hasičov odmieta - predpokladá, že by obratom musel financovať podobné požiadavky ostatných štátnych zamestnancov, hlavne učiteľov a zdravotných sestier. Vládna výplatná listina v Británii vraj teraz presahuje sto miliárd libier ročne. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade i tento hasičský štrajk nepriamo podporili strojvodcovia metra.
JIŘÍ MAJSTR, čtk