Včerajšok a dnešok sú dni historickej návštevy prezidenta USA v litovskom hlavnom meste Vilnius. Ide o prvú návštevu Busha v Litve. Ešte dnes sa americký prezident na štyri hodiny presunie do Bukurešti, kde je už pripravených 10-tisíc ozbrojencov na jeho ochranu.
Bush sa vo Vilniuse stretne s litovským, lotyšským a estónskym prezidentom. Vrcholom návštevy mal byť dnešný Bushov verejný prejav pred obyvateľmi Vilniusu na Rotuseskom námestí.
Na otázku „Prečo sa Bush rozhodol navštíviť Litvu?“ odpovedali Kazys Bobelis, vodca opozičnej litovskej Kresťansko – demokratickej strany, aj Nikolai Medvedev, poslanec za sociálnych demokratov a jeden z vodcov vládnucej litovskej strany, rovnako. Obaja hrdo vyhlásili, že Litva je spomedzi všetkých kandidátov najlepšie pripraveným štátom na členstvo v NATO. V skutočnosti však len opakujú slová amerického prezidenta. Ten počas februárovej návštevy prezidenta Valdasa Adamkusova vo Washingtone povedal: „Litva je vodcom kandidátskych krajín NATO.“
Faktom je, že Litva bola jedinou krajinou spomedzi kandidátov do NATO, ktorá dostala povolenie vlády USA kúpiť raketový obranný systém Stinger. Dňa 13. novembra podpísali minister obrany Linas Linkevicius a americký veľvyslanec vo Vilniuse John F. Tefft dohodu o kúpe Stingera. Za tento moderný systém vzdušnej obrany zaplatí Litva 31 miliónov dolárov.
Kazys Bobelis sa spolieha aj na amerických Litovčanov. „V USA žije viac ako milión ľudí litovského pôvodu. Je to štvrtina celého litovského národa. Američania litovského pôvodu tradične podporujú republikánsku stranu. Busha by nezvolili za prezidenta USA, keby nebolo hlasov litovských Američanov. Republikáni vytrvale neuznávali zákonnosť okupácie Litvy Sovietskym zväzom. Predvojnové veľvyslanectvo nezávislej Litvy a litovské konzuláty naďalej fungovali v USA počas celej sovietskej okupácie,“ povedal Bobelis. Kazys Bobelis rovnako ako sám prezident Adamkus strávil v Spojených štátoch skoro pol storočia. Obaja sa aktívne zúčastnili na kampaniach za obnovenie litovskej nezávislosti. Aj generál Jonas Kronkaitis, veliteľ litovských ozbrojených síl, je bývalý Američan - tento veterán vietnamskej vojny bol dôstojníkom USA pracujúcim v Pentagone.
„Litva bola neutrálna v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Výsledok tejto neutrality bol žalostný - Stalin a Hitler sa rozhodli ukončiť nezávislosť Litvy tajnou dohodou z roku 1939. Čakali sme na americké vojská za protisovietskej partizánskej vojny v rokoch 1944 až 1953. Teraz konečne prichádzajú,“ povedal Arturas Dubonis, historik z Litovského historického inštitútu. Americký Litovčan Bobelis však nehorí nadšením. „Bushova návšteva Litvy je propagandistickým krokom. Jednoducho príde do Vilniusu osláviť geopolitické zmeny v Európe,“ povedal.
ROKAS M. TRACEVSKIS, čtk, VILNIUS