
Fiaker míňa budovu parlamentu, pred ktorou je plagát s kancelárom Schüsselom. FOTO - REUTERS
Rozdiel medzi politickými stranami na špici prieskumov verejnej mienky sa pohybuje v medziach štatistickej chyby a odstup medzi tretím a štvrtým miestom je taký tesný, že povedať, kto bude koaličným partnerom víťaznej strany, by bolo rovnako dôveryhodné, ako čítať z hviezd. Meno budúceho spolkového kancelára zrejme nepoznajú ani veštice a rovnako bezradne možno pokrčiť plecami na otázku, koho bude voliť asi tretina nerozhodnutých voličov. S istotou sa dá povedať len toľko, že našich susedov čaká v nedeľu napínavý volebný súboj.
Slobodní sa prepadávajú
Rakúsko má za sebou predvolebnú kampaň, ktorá sa podstatne líšila od tých predchádzajúcich. Bola menej agresívna. Krajne pravicoví slobodní (FPÖ) mali tentoraz problémy najmä sami so sebou a útoky na svoje okolie si odpustili. Jörg Haider sa síce vo finiši prebral a stihol ešte kancelára Wolfganga Schüssela označiť za „šialeného“, ale zachrániť stranu pred volebným debaklom sa mu už nepodarí. Rekordný volebný výsledok z roku 1999, keď haiderovci získali 27 percent hlasov, je už len spomienkou. Súčasné preferencie strany, ktorá za dva mesiace vymenila troch predsedov, sa nachádzajú pod desaťpercentnou hranicou.
Súboj o kancelára
Kampaň nebola o témach. Vyrovnané prieskumy verejnej mienky donútili strany staviť na súboj osobností. Boj medzi vládnucimi ľudovcami (ÖVP) a opozičnými sociálnymi demokratmi (SPÖ) sa zúžil na duel medzi kancelárom Schüsselom a jeho vyzývateľom Alfredom Gusenbauerom.
Podľa posledných prieskumov sa preferencie oboch strán pohybujú okolo 40 percent. Tesný náskok - jeden až dve percentá - majú ľudovci. V tieni boja veľkých strán sa ocitol boj dvoch menších o tretie a štvrté miesto. Slobodní i Zelení momentálne bojujú o desaťpercentnú hranicu.
Neistá koalícia
Zaujímavejšie než duel kancelárov boli už len otázky o povolebnej spolupráci. Deň pred voľbami je možností ako šafranu, ale ani jedna výraznejšie nevytŕča z radu. Nervozita navyše urobila svoje a lídri politických strán v predvolebnom finiši pripúšťali aj možnosti, ktoré ešte pred mesiacom kategoricky odmietali.
Slobodní, ktorí počas kampane vylučovali koalíciu s ľudovcami, pokiaľ na jej čele bude Schüssel, v závere svoj názor zmenili. Rovnako Schüssel, ktorý si je vedomý, že slobodní sú stále nevyspytateľnejším partnerom, napokon pripustil pokračovanie doterajšej koalície, dokonca aj s Haiderom.
Ľady sa začali topiť aj medzi ľudovcami a Zelenými. Šéf Zelených Alexander van der Bellen pripustil povolebné rokovania. S nevídaným scenárom prišli sociálni demokrati - menšinová vláda podporovaná slobodnými.
Rakúšanov opäť baví politika
Najreálnejšie znejú dve alternatívy: koalícia sociálnych demokratov a Zelených podľa nemeckého vzoru a návrat k veľkej koalícii SPÖ a ÖVP, ktorá vládla v krajine takmer celé povojnové obdobie.
Veľkú koalíciu preferuje podľa prieskumov i väčšina Rakúšanov a najmä podnikatelia. Pre priemyselné kruhy je najprijateľnejšou možnosťou veľká koalícia na čele s ľudovcami a kancelárom Schüsselom. Taká vláda by podľa generálneho tajomníka Rakúskeho priemyselného zväzu Lorenza Fritza bola zárukou pokračovania doterajších reforiem.
Pozitívny na celom predvolebnom chaose je veľký záujem obyčajných Rakúšanov o politiku. Predvolebné duely a záverečnú televíznu diskusiu predsedov štyroch parlamentných strán sledovalo viac ako 4 milióny divákov. To je číslo, ktoré prekonalo všetky doterajšie rekordy.
MIRIAM ZSILLEOVÁ