energetiku a automatizáciu. Firiem na Slovensku by sa to však nemalo dotknúť. „Áno, rozhodne to môžem vylúčiť,“ povedal riaditeľ ABB pre Slovensko Andrej Tóth.
Najväčšia strojárska spoločnosť v Európe neúspešne bojuje z dlhmi, ktoré dosiahli 9,8 miliardy dolárov. To vyústilo do masívneho prepúšťania. Podľa riaditeľa ABB Juergena Dormanna opustí spoločnosť do troch rokov až 50-tisíc zo súčasných 150-tisíc zamestnancov. Život ABB znepríjemnili aj žaloby v Amerike. Po tom, ako sa potvrdila škodlivosť azbestu, bolo v Amerike podaných niekoľko desaťtisícov žalôb o odškodnenie voči firmám, ktoré tento materiál používali. ABB to v mimosúdnom vyrovnaní bude stáť 1,1 miliardy dolárov.
Podľa denníka Mladá fronta Dnes sa spoločnosť zbaví aj firiem v Česku. Dotkne sa to najmä brnianskej ABB Lumnus Global, ktorá vyrába zariadenia pre petrochemický priemysel. V budúcom roku bude na predaj aj telekomunikačná divízia, ktorá stavia vysielače pre mobilných operátorov. Chystá sa aj odpredaj divízie stavebných systémov. Potvrdil to šéf ABB pre Českú republiku Olle Jarleborg.
Podľa Tótha je dôvodom odpredaja českých firiem aj fakt, že majú do činenia s azbestom. Brnianska firma ho napríklad používa pri izolácii kotlov.
Firmy na Slovensku podľa neho vyhovujú novej stratégii koncernu. Domnieva sa preto, že dôjde skôr k posilňovaniu v odbore automatizácie. ABB má na Slovensku tri firmy. Bratislavská ABB Elektro sa zaoberá elektroinštaláciou a zariadeniami na prenos a rozvod elektriny. ABB Komponenty v Košiciach sa venuje predaju a distribúcii nízkonapäťových komponentov. Posledná ABB, s. r. o., so sídlom v Bratislave je koordinátorom pre domáci trh. Približne polovica zamestnancov na Slovensku pracuje podľa Tótha v inžinieringu a projekcii, kde sa produkuje vysoká pridaná hodnota. Obrat skupiny na Slovensku sa tak pri 180 zamestnancoch pohybuje ročne okolo miliardy korún.
TOMÁŠ KURTANSKÝ