Odvolali šéfa protidrogového

BRATISLAVA - Minister vnútra Palko dostal hneď po svojom nástupe informácie, že v Národnej protidrogovej jednotke sa už dlho porušuje zákon. Výsledkom kontroly bolo včera odvolanie šéfa jednotky Igora Košťála. Jeho podriadení zneužívali peniaze, za ktoré


Tri roky porušovala protidrogová jednotka zákon. Asi dvadsiati pracovníci používali peniaze určené na operatívne pátranie na súkromné účely.


ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR


mali pátrať po drogách. „Kontrolná skupina zistila, že v jednotke dochádzalo k hrubému porušovaniu predpisov a zákonov,“ povedal Palko.

Asi dvadsiati pracovníci jednotky používali služobné autá na súkromné účely. Napríklad zobrali rodinu a išli na dovolenku do Španielska. Jazdu vykázali ako služobnú. Na služobné cesty chodili bez povolenia a peniaze, ktoré boli určené na operatívne pátranie, využívali takisto na súkromné účely.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Dialo sa to posledné tri roky,“ povedal minister. Tvrdil, že nevie, či o porušovaní zákona vedeli jeho predchodcovia Ladislav Pittner a Ivan Šimko. „Nemal som také informácie. Som rád, že sa to odhalilo,“ povedal pre SME Pittner. Odhaliť nezákonnosť podľa neho nie je jednoduché, aj preto, že väčšina pracovníkov pracuje utajene.

Palko hovorí, že ešte nie je dokázané, či pracovníci všetko robili so zlým úmyslom, alebo kvôli krytiu. „Ja som za každé krytie, ale musí byť podľa predpisov,“ povedal minister.

Policajti sa postupne k obvineniam vyjadria. Hrozí im až prepustenie z polície. Podľa ministra sa všetky obvinenia týkajú v prvom rade riaditeľa Košťála. „Nejde iba o to, že je zodpovedný za činnosť jednotky, ale on je priamo dotknutý a o jeho previneniach nie sú pochybnosti.“ Košťál v osobnom rozhovore s ministrom obvinenia nepoprel: „Ani sa nesnažil niektoré veci odtajiť a viac-menej priznal, že k hrubému porušovaniu naozaj prišlo.“ Minister zatiaľ nevedel vyčísliť spôsobenú škodu.

SkryťVypnúť reklamu

Novým riaditeľom sa včera stal doterajší riaditeľ Úradu pre boj s organizovanou trestnou činnosťou Peter Kožík.

(mož)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu