Praha 22. novembra (TASR) - Takmer 200 anarchistov protestujúcich proti NATO sa dnes zišlo na námestí Mieru a nesúhlas s alianciou vyjadrila aj desiatka nacionalistov na Staromestskom námestí. Na akcie dohliadali desiatky policajtov, ale zásah nebol potrebný.
Anarchisti so zástavami a transparentmi proti aliancii sa zišli na námestí Mieru. Odtiaľ sa za zvukov bubnov a s pískaním vydali smerom k uzavretému Nuselskému mostu, ktorý už tretí deň strážia obrnené transportéry a policajti v protiúderových oblekoch.
Sprievod polícii odovzdal symbolickú papierovú maketu tanku so zauzlenou hlavňou. Potom sa mladí ľudia pokojne presunuli späť na námestie Mieru a pravdepodobne posledné zhromaždenie namierené proti pražskému summitu aliancie sa skončilo.
Prívrženci Národnej pravice si na námestie priniesli zvukovú aparatúru, pomocou ktorej prevolávali svoje myšlienky proti NATO. Nacionalista Jan Kopal nazval prezidenta Václava Havla "západným vrtichvostom". Protest netrval ani hodinu a asistovala mu výrazná presila policajtov.
Polícia bola kvôli obavám z prípadných stretov medzi anarchistami a pravicovými radikálmi v pohotovosti, ale zásah nebol potrebný.
Česká polícia bola na summit dobre pripravená a na bezpečnosť dozeralo 12.000 policajtov z celej republiky. Obavy s násilných protestov sa však nevyplnili a odhadovaných 10.000-12.000 demonštrantov sa v Prahe vôbec neobjavilo.
Protesty, na ktorých sa zúčastnili stovky anarchistov, mali pokojný priebeh a obišli sa bez incidentov. Väčšina radikálov zo zahraničia sa do republiky vôbec nedostala kvôli sprísneným kontrolám na hraniciach. "My sme túto vojnu v podstate vyhrali na hraniciach," skonštatoval policajný prezident Jiří Kolář.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) dem