Mikuláš Dzurinda sa vo štvrtok večer dočkal na Pražskom hrade stretnutia, o ktoré by istotne stáli aj ostatní štátnici z krajín s čerstvou pozvánkou do aliancie. Strávil v spoločnosti amerického prezidenta 20 minút v rozhovore medzi štyrmi očami.
"Viete s kým som sa rozprával? S Bushom!" chválil sa potom šťastný Dzurinda. Okrem neho nebol s americkým prezidentom nikto taký dlhý čas.
V žiadnom prípade nešlo o plánovanú udalosť. V spoločnosti "nových euroatlantických štátnikov" ale Dzurinda ukázal, že Bush ho pozná.
"Poviem úprimne, bola to náhoda," priznal nasledujúci deň premiér. Tá naňho čakala počas slávnostnej večere podávanej na Pražskom hrade, kde sa na pozvanie Václava Havla stretlo sedemsto hostí. Ešte pred podávaním jedla vznikol priestor na uvoľnenejšie a neformálne debaty.
Diplomatický protokol hovorí, že po usadení k stolu sa už môžu štátnici venovať len rozhovoru s bezprostredným susedom. Preto sa organizujú pri veľkých slávnostných večeriach presuny. V rozľahlých priestoroch Pražského hradu sa politici mohli porozprávať po presne zorganizovaných oficiálnych rozhovoroch krížom - krážom.
Vo Vladislavskom sále to hučalo ako v úle, keď prikročil k slovenskému premiérovi Bush. Politik, na ktorého sa upiera vždy najväčšia pozornosť. Rozhovor medzi ním a Dzurindom si tak zrejme všimla väčšina pozvaných hostí.
Americka tlac vcera o tomto stretnutíneinmformovala. Ani Dzurinda nepovedal vsetko, co si sBushom povedali. „Bol to osobny rozhovor." Nieco vsak prezradil.
Najviac sa hovorilo oIraku. „Bush vyslovil želanie, aby Husajn rešpektoval rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, vtomto bol ale trošku skeptický. O podporu Slovenska nežiadal aj preto, že mu je jasné, že Slovensko je spojencom Spojenych statov aNATO," povedal Dzurinda, ktory americkeho prezidenta opat pozval na Slovensko, kde by si mali spolu aj zabehat.
Novinari sa zaujimali, ci stihli prebrat aj korupciu, ktora je Slovensku casto vycitana apodla SME onej chcel povodne Bush hovorit aj pocas telefonickeho rozhovoru sDzurindom kratko po septembrovych volbach na Slovensku. „O korupcii sme nehovorili," povedal razne Dzurinda adodal, ze tento problem nie je na Slovensku vacsi ako vinych krajinach auvedomuje si jeho vaznost.
Dvadsat minut je dostatocny cas na pomerne dokladnu diskusiu. Na summite prazskych rozmerov sa da dokonca hovorit ovelmi dlhom case. Na porovnanie vcerajsie oficialne stretnutie slovenskeho premiera snemeckym kancelarom Gerhardom Schroderom trvalo približne 15 minút.
Autor: MAREK CHORVATOVIČ, Praha