Sú študenti, ktorých učenie baví a nemusíte ich ani nútiť, ani zvlášť motivovať. Sú však aj takí, čo z ročníka do ročníka prelezú "s odretými ušami". Nezáleží im na známkach, stačí im, že dostanú diplom.
Zaujímalo nás, či sú známky študentov pre vysoké školy dôležité. Motivujú ich nejako k lepším výsledkom a je to vôbec ich povinnosťou?
"Zákon neukladá vysokým školám povinnosť motivovať svojich študentov k čo najlepšiemu prospechu. Napriek tomu to robia," povedal pre SME riaditeľ odboru vysokých škôl na ministerstve školstva Peter Plavčan. Myslí si však, že "ak sa vyrovná dopyt po štúdiu jeho ponuke, bude úspešnosť študentov pri hľadaní zamestnania významným argumentom pri získavaní nových".
Väčšina škôl motivuje študentov rôznymi akademickými pochvalami, cenami rektora či dekanov, prípadne pochvalnými listami. Väčšinou sa k nim pridáva i finančné ohodnotenie do troch tisíc korún. Ak sa však vysoká škola spojí s nejakým sponzorom (podnikom), ceny sa zvyšujú aj o zaujímavé sumy, pohybujúce sa od 30 000 do 50 000 korún. Na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity dokonca dostáva najlepší študent auto.
Motivujú drahé dary študentov k lepším výsledkom? Čo si myslí psychológ?
Vyberajú si zamestnávatelia čerstvých absolventov podľa výsledkov zo školy?
Dočítate sa v utorok v prílohe Škola a rodina v denníku SME