Praha 22. novembra (TASR) - Jazzové bubienky, bongá, vedierka, škatule, plastové fľaše, drevené paličky. Skupinka desiatich anarchistov sedí na zemi v kruhu, dunivé zvuky sa v zvláštnych rytmoch valia do okolia. Kakofóniu dopĺňajú okolostojaci - píšťalkami, rapkáčmi i rukami. Niekoľko rozveselených mladíkov sa púšťa do netypických tancov, ale atmosféra uprostred niekoľkostočlenného chumľa je skôr pochmúrna. Anarchisti postávajú okolo, fajčia, zakladajú si na tvár masky. Niečo sa chystá.
Sto metrov od nich, pred vysvieteným Obecným domom, stojí za kovovými zátarasami štyridsať uniformovaných policajtov s prilbami na hlavách. Podchvíľou ich oslovia ľudia, evidentne nepatriaci ku grupujúcemu sa davu. Chcú len prejsť - domov, na električku, do obchodu. Policajti sú slušní, ale nepúšťajú nikoho. Ľudia nadávajú a obracajú sa späť.
Desať minút pred siedmou sa dav pohýna. Za zvuku bubnov sa vlní a postupuje k zátarasám. Od nich sa ozve ostrý povel - zboku vybehnú ťažkoodenci s obuškami v rukách a zoradia sa do troch radov v desaťmetrovom odstupe za prvou policajnou líniou. Dav sa zastavuje tridsať metrov od zátarás.
Začínajú sa provokácie. Kučeravý mladík vyhráva na trúbke Internacionálu a pomaly sa prechádza pred kordónom. Ústie nástroja drží dvadsať centimetrov od tvárí policajtov a každému dopraje niekoľko taktov. Ďalší z demonštrantov nasleduje jeho príklad - fajčí a dym z cigarety púšťa priamo na prilbové kryty. Policajti nehnú brvou. Na nadávky - vy hajzli, žoldnieri, koľko vám za to platia? - nereagujú.
V tom zarinčí rozbitá fľaša. Niekoľko organizátorov demonštrácie vbieha pred zátarasy. Pochytajú sa za ruky a ako živá reťaz tlačia kamarátov späť. "Nedajte im zámienku na útok, je to policajná provokácia!" kričia do megafónu. Po hodine sa anarchisti pomaly rozchádzajú. Praha o tom ešte nevie, ale nebezpečné chvíle má za sebou.
Anarchisti na summite NATO o zrážky s policajtmi nestáli. V deň začiatku summitu sa síce vybrali pred Nuselský most, zatarasený obrnenými transportérmi a strážený ťažkoodencami, scenár sa však opakoval - organizátori zastavili skupinu demonštrantov, ktorá sa po chvíli pokrikovania obrátila späť. "Naším cieľom nie je robiť divadlo pre bohatých militaristov a médiá, ale preniesť kritiku medzi pracujúcich," napísali organizátori do svojich letákov. Navyše, viacerí účastníci brali pochod ako recesiu. "Na Bagdad, pani Müllerová!", hlásal transparent nesený mužom v uniforme vojaka Švejka.
K pokojným demonštráciám výrazne prispeli aj policajti. Nenechali sa vyprovokovať, boli slušní k anarchistom aj novinárom. Výrazne sa potili najmä dopraváci - pohotovo odkláňali dopravu z miest, kam pochodujúci dav zamieril. Obyvatelia Prahy brali pochod ako divadlo - pokiaľ práve necestovali v stojacich električkách, alebo nemali svoje obchody na miestach ohlásených demonštrácií.
Okrem náznaku konfliktu s novinármi počas štvrtkového pochodu boli anarchisti k zástupcom médií ústretoví - väčšinou ochotne odpovedali na otázky a nevyvolávali spory. Vo štvrtok oddelili živou reťazou novinárov od čela sprievodu, aby mohli vyniknúť ich transparenty. Argumenty pre ich protesty boli väčšinou rovnaké - s pádom Varšavskej zmluvy sa malo rozpustiť i NATO, ktoré je dnes útočným paktom a ochrankou medzinárodného kapitálu. "Nezhadzujte bomby, zhoďte radšej Busha!" skandovali na demonštráciách.