u. Ako napísal internetový spravodajský server Transitions Online, maturanti majú zákaz skladať sa učiteľom na drahé dary.
„V posledných rokoch sú dary pre učiteľov stále drahšie,“ hovorí J. Myagmar z ministerstva školstva.
V Mongolsku sa totiž pri odchode zo strednej školy stalo nepísaným pravidlom obdarúvanie učiteľov vlnenými kobercami, televízormi či zlatými šperkami.
„U nás je zvyk, že učiteľka dostane sadu zlatých šperkov. Očakávajú to,“ hovorí D. Sarnai, tohtoročný maturant z Ulanbátaru. Suma, ktorou študenti na dary prispievajú, sa pohybuje medzi 30 až 40 dolármi, čo je v Mongolsku priemerný plat štátneho úradníka. Učitelia zarábajú medzi 40 a 70 dolármi.
„Pre toho, kto neprispeje, pretože nemá dosť peňazí, je to veľmi zahanbujúce,“ hovorí Sarnai. Kto neprispeje, nemá právo zúčastniť sa na večierku, a stáva sa akýmsi „triednym vyvrheľom“. Niekde dokonca hrozí neúspech pri maturite. Dary sa totiž zvyčajne odovzdávajú 1. júna, keď sú maturanti naposledy v škole. Skúšky sa konajú až po niekoľkých dňoch. „Je bežné, že učitelia dajú lepšie známky tým, ktorí prispeli na dar alebo sú z bohatých rodín,“ hovorí Sarnai.
Suma, ktorú študenti majú vyzbierať, sa určí na schôdzke rady rodičov za prítomnosti študentov. „Zvyčajne sú predsedami týchto rád bohatí podnikatelia, ktorí navrhnú vysoké sumy. Zvyšok rodičov potichu súhlasí, pretože nechcú svoje deti a samých seba zahanbiť pred ostatnými,“ hovorí nemenovaný rodič.
Deti, ktoré peniaze nemajú a nemôžu ani pýtať od rodičov, zháňajú, kde sa dá. Policajné zdroje v Ulanbátare potvrdzujú, že v čase maturít medzi tínedžermi narastá počet drobných krádeží. (mar)